Trendyol Satış Arttırma Yolları ve Taktikleri

Trendyol, e-ticaret denildiğinde akla ilk gelen markaların başında yer alıyor. Uyguladığı agresif pazarlama stratejileri ile yıl boyunca her mecrada kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başarıyor.

Trendyol üzerinden mağaza açmak her ne kadar kolay olsa da kitleler tarafından bilinir bir marka haline gelmek de bir o kadar zor. Trendyol’da başarılı bir marka olmak için bazı önemli püf noktalarına hakim olmak satış oranlarını da doğrudan olumlu olarak etkileyecektir.

Trendyol satış arttırma yolları arasında uygulanabilecek farklı stratejiler bulunur. Bu yazı içerisinde bulunan Trendyol satış arttırma taktikleri sayesinde şimdiye kadar mağazanızın neden başarılı olmadığını öğrenebilir, daha sonra gerekli aksiyonları alıp, cironuzu artırabilirsiniz.

Belirlenen püf noktalarını gözden geçirdikten sonra, eksiklerinizi hızlıca tamamlayarak Trendyol’da başarı sağlayabilirsiniz:

Trendyol’da Satış Arttırma Taktikleri

Satış arttırmak için yapabileceklerinizi aşağıda liste halinde bulabilirsiniz. Ardından her maddenin açıklamasını yapacağız:

 1. Hedef Kitleyi Doğru Belirleyin
 2. Ürün Seçimine Dikkat Edin
 3. Ürün Başlıklarını Etkili Yazın
 4. Fiyatlandırma Testleri Yapın
 5. Ürün Görsel Sayınızı & Kalitenizi Arttırın
 6. Buybox Kazanmaya Çalışın
 7. Trendleri Takip Edin
 8. Kampanyaları Kaçırmayın
 9. Satıcı Mağazası Profilinize Özen Gösterin
 10. Kupon, İndirim Kampanyaları Oluşturun
 11. Yüksek Stoklu Ürün Barındırın
 12. Pusula Bölümünü Gözden Geçirin

Hedef Kitlenizi Doğru Belirleyin

Hedef kitlenin doğru belirlemiş olması, ticari faaliyette bulunan tüm firmalar için öncelikli konular arasında yer alır. Ürünlerinize ihtiyaç duyan kitlenin araştırılması ve ona göre hazırlık yapmak satışlarınızı olumlu olarak etkileyecektir. Trendyol, hedef kitlenizi belirleme konusunda size yardımcı olacak enstrümanları hizmetinize sunuyor.

Platform üzerinden hedef kitlenizi belirlerken, öncelikli olarak kategori seçimini doğru şekilde düzenlemeniz gerekir. Bu sayede aramalarda doğru sonuç listesinde yer alabilir, mağazanızın etkileşimini artırabilirsiniz.

Daha sonra cinsiyet konusunda da hedef belirtebilirsiniz. Bu sayede daha detaylı bir bilgiye sahip olan ürünleriniz, hedeflediğiniz kitleye çok daha sık olarak gösterilecektir. Hedef kitleye, doğru aramalar ile çıkmanız satışlarınızı olumlu olarak etkileyecek önemli faktörlerden biridir.

Ürün Seçimine Dikkat Edin

E-ticaret kapsamında doğru ürün seçimi yapmak, pazarlama stratejileri kadar önemli bir yer tutar. Satış konusunda başarılı olmak için rekabeti az ve daha yüksek kâr marjına sahip olan ürünleri seçebilirsiniz. Trendyol, satıcı olarak üzerinden e-ticaret faaliyeti yapan firmalardan belirli bir oranda komisyon alır. Ürünlerinizi seçerken bu komisyon oranını da mutlaka hesaba katın.

Eğer satışınızı yaptığınız ürünler size yeterince satış ya da kâr getirmiyorsa daha dar bir hedef kitlenin ilgisini çeken fakat rekabetin daha düşük olduğu ürün gruplarına yönelebilirsiniz. Bunlar genellikle niş ürünler olarak adlandırılır. İlgili yazımızdan niş ürünlerin neler olabileceğini keşfedebilirsiniz.

Ürün Başlıkları Ve Açıklamaları SEO Uyumlu Olmalıdır

 • Ürün başlığınızda Marka Adı, Model Adı, Ürün Özelliği, varsa Cinsiyet Bilgisi mutlaka olmalıdır.
 • İlk 60 kelime kategori sayfalarında gözükecek kısımdır. Bu bölümde en önemli bilgileri vermeye çalışın.
 • Ayakkabı örneğinden gidecek olursak renk + ayakkabı türü(günlük spor, koşu, futbol, basketbol vb.) + cinsiyet bilgisi + model bilgisi ekleyebilirsiniz: Nike Erkek Beyaz Spor Koşu Ayakkabası + Model Adı

SEO, online olarak görünürlüğü sağlayan en önemli etkendir. E-ticaret kapsamında etkisi oldukça fazladır. Bu nedenle Trendyol’a eklediğiniz ürünlerin başlıkları ve açıklamaları Trendyol’un arama algoritmasına uygun şekilde hazırlanmalıdır. Bu sayede hem arama motorları üzerinden gelen trafiğinizi hem de Trendyol’da arama yapan kullanıcılardan gelen trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Fiyatlandırma Testleri Yapın

Fiyatlarınızı belirlerken mutlaka en çok satış yapan ve rekabet ettiğiniz mağazaların ürün fiyatlarına göz atın. Bu fiyatları kendinize örnek olarak belirleyin. Bu fiyatların biraz üstüne çıkmak ya da altına inmek hedeflediğiniz kazanç ve kâr ile orantılı olacaktır.

Yaşadığımız bilişim çağı içerisinde tüketiciler artık detaylı araştırmalar yaparak ihtiyacı olan ürünleri satın alıyor. Bu nedenle piyasa içerisinde rekabetçi firmalar arasında yer almak için ürünlerinizin fiyatlandırmasını doğru olarak belirlemelisiniz. Aksi halde, güncel fiyatlandırmadan uzakta olup potansiyel müşterilerinizi kaybedebilirsiniz.

Ürün Görsel Sayınızı & Kalitenizi Arttırın

Trendyol’da arama yapan kullanıcılar birçok benzer ürün arasında sizin ürününüzü gördüğü an durması için ürün görseliyle fark yaratmanız gerekir. Ardından ürün sayfanıza geldiklerinde diğer görsellere de bakacaklardır. Fazla ürün fotoğrafı daha güvenli alışveriş anlamına gelir.

Ürün fotoğraflarının kaliteli, özgün ve çok sayıda olması Trendyol’da satış arttırma yöntemlerinin başında gelir. Sadece bu yöntemi uygulayarak daha çok kişinin mağazanızı ziyaret etmesini sağlayabilir. Ziyaret edenlerin de dönüşüm oranını arttırabilirsiniz.

Oku: Ürün Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Buybox Kazanmaya Çalışın

buybox-trendyol-satış-arttırma

Buybox sistemi içerisinde ürün; en ucuz fiyat / yüksek skor / yüksek mağaza puanı verilerine göre belirlenmektedir.

Buybox, aynı kategoride olan ürünleri satan satıcılar arasından en uygun fiyatlandırma yapanı en başa getiren sistem olarak nitelendirilebilir. Bir satıcının Buybox’a girmesi için, o ürünü diğer satıcılara göre daha ucuza satması gerekir. Ayrıca o ürün ile ilgili yüksek miktarda stok sahibi olması da Buybox’ı kazanmasını sağlayan etkenlerden biridir.

Trendyol satış arttırma yolları arasında etkili olabilecek yöntemlerden biri olan Buybox’ın herkese göre olmadığını kabul etmek gerek. Fiyat kırarken mutlaka kargo, Trendyol komisyonu, vergi gibi masraflarınızı hesap etmelisiniz. Fiyat azaltmak için zarar eden pozisyona düşmemek önemlidir.

Gözat: Buybox Nedir?

Trendleri Takip Edin

Trendyol satış arttırma yolları arasında dikkat çeken başlıklardan biri de trend takibidir. Trendleri güncel olarak takip ederek popülaritesi anlık ve hızlı şekilde yükselen ürünleri mağaza kataloğunuza ekleyebilirsiniz. Bu sayede potansiyel müşterilerinizi ve satış oranınızı dönemsel olarak artırabilirsiniz. Bu konuda sürekli araştırma yaparak, satışlarınızın dönemsel değil sürekli olmasını da sağlayabilirsiniz.

Örnek olarak pandemi başlangıcında satışları artan desenli maskeler, Squid Game gibi çok popüler olan dizi ve filmlerle ilgili erken davranarak mağazanıza ürünler eklemek, Tiktok gibi platformlarda popüler hale gelen ürünleri tespit etmek satışlarınızı arttırabilir.

Trendlerin takip edilmesi çeşitli yollardan yapılabilir. Bu konuda hizmet veren ücretli danışmanlık firmaları bulunur. Bu firmalar ile anlaşma yaparak güncel trendler hakkında detaylı veri elde edebilirsiniz.

Sosyal medya platformları trend takibi için uygun noktalardır. Sosyal medya platformlarında yer alarak güncel satış trendlerine hakim olabilirsiniz. Ayrıca, Google’ın sunduğu ücretsiz hizmetlerden biri olan Google Trends ile güncel verilere bizzat ulaşabilirsiniz.

Kampanyalara Katılım Gösterin

Trendyol, yıl boyunca kampanyaları ile meşhur e-ticaret firmalarından biridir. Yapılan kampanyalar sizin ürünlerinizi de kapsıyorsa mutlaka içerisinde bulunmaya çalışın. Bu sayede daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz. Kampanyaların kapsamını iyi araştırarak dahil olmanızda fayda var. Trendyol komisyon oranlarını da hesaba katarak satışlarınızda zarar edecek duruma düşmeyin.

Trendyol satış arttırma taktiklerinden biri olan kampanyalara katılım gerçekleştirmeniz, marka bilinirliği açısından da önemlidir. Kampanyalara katılarak, daha çok Trendyol kullanıcısına ulaşabilir, markanızın daha popüler olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kampanya dönemleri yoğun ilgi çektiği için firmanızın cirosu buna paralel olarak artış gösterecektir.

Eğer sattığınız ürünlere de güveniyorsanız mağaza puanınız ve ürünleriniz hakkında yazılan incelemeler de artacaktır.

Satıcı Mağazası Profiline Özen Gösterin

Trendyol üzerinden açtığınız mağaza profiliniz, müşteriler tarafından görülecek ve sizin hakkınızda bilgi edinmelerini sağlayacak kısımlardan biridir.

Klasik mağazacılıkta olduğu gibi görünüme önem vermeniz gerekir. Bu nedenle, öncelikli olarak profilinizde bulunan fotoğraf kısmına ekleme yapmanız tavsiye edilir. Markanıza ait bir logonuz yoksa da birçok platformdan e-ticaret logosu tasarlayacak tasarımcılara erişebilirsiniz.

Trendyol üzerinde bulunan mağazanızın bilgilerini eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Bu sayede ürünlerinizi inceleyen kullanıcılarınıza kendinizi çok daha etkili bir şekilde tanıtabilirsiniz. Profil bilgileri, aldığınız puanlar kadar önemli ve karşı tarafa verilen güveni artıracak hususlardan biridir.

Kupon Ve İndirim Kampanyaları Oluşturun

 • Satış rakamı yüksek olan ürünlerinize Trendyol üzerinden kupon oluşturabilirsiniz. Bu sizin tarafınızdan kullanıcılarınıza özel olarak yapacağınız kampanya anlamına gelir.
 • En çok favorilere atılan ürünlerinizde indirim yaparsanız Trendyol kullanıcılara “Favorilere eklediğiniz ürünün fiyatı düştü” gibi bir bildirim gönderecektir. Bu da satışlarınızı arttırabilir.

Kupon uygulaması, müşterinizin sizden alacağı bir sonraki ürün için belirli miktarda indirim yapmanızı sağlar. Yeni kullanıcılara satış yapmak kadar daha önce sizden ürün almış kullanıcıların sürekli sizi tercih etmesi de önemlidir.

Yüksek Stoklu Ürünlere Sahip Olduğunuzu Vurgulayın

Tüm e-ticaret platformları yüksek stoklu ürünleri daha çok sever. Trendyol algoritması özellikle çok satılan ürün kategorilerinde yüksek stoklu ürünleri daha görünür hale getirir.

Bu algoritmayı kullanmak için, sahip olmadığınız miktarda stok girişi yapmanız tavsiye edilmez. Böyle bir durumda, düşündüğünüzden çok daha fazla sipariş gelmesi müşterilerinize karşı problem yaşamanıza sebep olabilir. Bu durum aynı zamanda puan ve yorumlarınıza da olumsuz olarak etki eder. Ayrıca, pazar yeri tarafından cezai yaptırımlar ile karşılaşmanız da yüksek olasılıklı bir ihtimal. 

Bizim önerimiz farklı ürünlerinizde farklı sayıda ürün stoklayarak Trendyol’un sizin ürünleriniz için stok miktarına ne kadar önem verdiğini anlamaya çalışmanız olur. Bu sayede ideal olarak ne kadar stok bulundurmanızın satışlarınızı pozitif etkileyeceğini keşfedebilirsiniz.

Pusula Bölümünü Sıklıkla Gözden Geçirin

trendyol-pusula-performans

Satıcı panelinde bulunan pusula bölümünü sık sık ziyaret etmelisiniz. Bu bölüm, mağazanıza ait olan istatistiki verilerin olduğu kısımdır. Pusula sayesinde, en çok ve en az sattığınız ürünleri kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Ayrıca bu kısımdan ürünlerinizin stok durumlarını da rahatlıkla takip edebilirsiniz. Satıcı panelinde bulunan pusula bölümünü sürekli olarak takip ederek, satış oranlarınız hakkında detaylı analizler yapabilirsiniz. Bu sayede eksik olan kısımları tespit edebilir, bu konular hakkında gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Özet Olarak

Bu yazıda değindiğimiz Trendyol satış arttırma yolları ayrı ayrı uygulayabileceğiniz ve cironuzu arttırabilecek yöntemlerdir.

Özellikle ürün açıklamaları, başlıkları, fotoğraf çekimi, fiyat testleri hızlıca deneyebileceğiniz ve hızlı sonuç verebilecek yöntemlerdir. Size uygun gelenleri denemeye başlamanızı öneririz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.