Y Kuşağı Özellikleri ve Y Kuşağına Yönelik Pazarlama Taktikleri

E-ticaret sektörünün günden güne gelişmesi markaları herkese hitap etmeye zorlar hale gelmiştir. Günümüzde 7’den 70’e herkese hitap etmeyen markalar ürün çeşitliliğini arttırarak, sosyal medyada kampanyalar düzenleyerek herkese ulaşmaya çalışmaktadır. E-ticaret yapan kişiler için önemli gruplar arasında Y kuşağı da bulunmaktadır.

X kuşağına göre birbiri içinde daha fazla benzer özellik gösteren Y kuşağı, günümüzde meslek hayatına atıldıkları ve para kazanmaya başladıkları için markaların bir numaralı hedef grubu haline gelmiştir.

Bu yazımızda Y jenerasyonu nedir, sorusunu yanıtlayacağız. Y kuşağının genel özellikleri hakkında bilgiler verip Y kuşağı için pazarlama önerileri sunacağız. Hazırsanız başlayalım!

Y Kuşağı Hangi Yılları Kapsıyor?

Kuşak tartışmaları başladığında Y kuşağı hangi yıllar arasında sorusu en çok sorulan sorulardan biri haline gelmiştir. Y kuşağı Baby Boomers dediğimiz kuşaktan sonraki en büyük kuşaktır. 1981 ile 1996 yılları arasında doğan kişileri kapsamaktadır.

Kabul edilmiş en genel yıllar bunlar olsa da bazı uzmanlar 1994 yılından sonra doğan kişilerin Y jenerasyonu değil Z jenerasyonu olduğunu söylemektedir. Ancak bu durum genel kanıyı değiştirmemektedir.

Peki Y kuşağına neden milenyal (millennials) de deniyor? Çünkü bu nesilde yer alanlar 2000 yılından, yani milenyumdan önce doğan kişilerden oluşuyor.

TUİK verilerine göre 2020 yılında yapılan nüfus sayımlarında Y kuşağı sayısı yaklaşık 22 milyon civarında çıkmıştır. 2022 yılına geldiğimizde Y kuşağını oluşturan kişilerin 26-41 yaş aralığındaki kişiler olduğunu söyleyebiliriz.

Tam anlamıyla bir geçiş kuşağı olan Y kuşağı, pek çok teknolojik gelişmenin doğuşuna şahitlik etmiştir. Günümüze gelindiğinde bu durum onları teknolojiyi en iyi kullanan nesil haline getirmiştir.

Bunun yanında Y kuşağının doğduğu yıllar tüm dünyada hizmet sektörünün genişlediği, özgürlüğün, kadın iş gücünün arttığı dönemlerdir.

Günümüzde iş gücünün büyük bir bölümünü oluşturan grup, en çok para harcayan gruplar arasındadır. Bu özellikleri nedeniyle de pazarlamacıların birincil hedefleri Y kuşağını etkilemektir.

Y Kuşağı Nedir, Y Kuşağının Başlıca Özellikleri

y-kusaginin-ozellikleri

Y kuşağı, ekonomik olarak büyümelerin yaşandığı, dünyanın küreselleştiği, iletişimin arttığı, sosyal medyanın ve televizyonun güçlendiği, popüler kültür kavramının şekillendiği yıllarda doğup büyümüştür.  Bu nedenle de diğer kuşaklardan keskin olarak ayrılan yönleri bulunmaktadır. Bunun yanında geçiş kuşağı olduklarından dolayı bazı konularda çeşitli ikilemler de yaşayabilirler.

 • Y kuşağındaki kişiler genel olarak iyimserdir. İşler yolunda gitmediğinde pozitif bir tavır takınabilirler. Pozitif hareketlerde ve eylemlerde bulunarak işlerin düzelmesi için çaba sarf edebilirler.
 • Çok yönlü olmayı başarırlar. Birden fazla konuyla ilgilenebilirler. Birden farklı uzmanlık alanı geliştirebilirler. Aynı anda birden fazla işte çalışabilirler.
 • Teknoloji dünyasına dair bilgileri geniştir. Teknolojiyi takip ederler. Yeni çıkan teknolojileri ve ürünleri anlama konusunda zorluk yaşamazlar.
 • İş gücünün büyük bir bölümünü kapsarlar. Hem tüketen hem de üreten nesil konumundadır. Çalışan olmaktansa patron olmayı hayal ederler. Kendi işlerini kurmak isterler.

Gelin kısa kısa Y kuşağının tipik özellikleri neler birlikte bakalım.

 • Sorgucu kişilik belirtileri gösterirler ancak her zaman tartışmaya da açık olurlar.
 • Akılcı kararlar verirler.  Her alanda fark yaratmayı severler.
 • Duygusal bir nesil olsalar da kendine güvenleri oldukça fazladır.
 • Bireyselliğe ve birey olmaya çok önem verirler. Kalabalık ailelerle birlikte yaşamaktansa yalnız yaşamayı tercih ederler.
 • Büyük bir çoğunluğu geç evlenir. Evlenmeden önce kariyerlerinde iyi noktalarda bulunmayı beklerler.
 • Sosyal sorumluluk projelerine önem verirler. Sosyal olaylara karşı duyarlı davranışlar gösterirler.
 • Bütçe planlama konusunda X kuşağı kadar iyi değillerdir. Savurgan ve tutumsuz davranışlar gösterebilirler.
 • Kredi kartı çağında doğdukları için ellerindeki paradan daha fazlasını harcamaya meyillidirler. X kuşağından daha az para kazansalar da daha fazla alışveriş yaparlar.
 • Yüksek marka sadakati gösterirler. Sevdikleri markaları her zaman ilk sıraya koyarlar ve o markayı alamadıklarında diğer markalara yönelirler.
 • Üst düzey rekabetçidirler. Bu nedenle de iş değiştirme sıklıkları yüksektir. Beğenmedikleri bir durum olduğunda iş değiştirebilirler.
 • Bir anda büyük kararlar alabilirler. Hızlı hareket ederler. Sıfırdan yeni bir hayat kurma konusunda X kuşağına göre çok daha başarılı olurlar.
 • Bu kuşağın en tanınmış kişileri arasında Lady Gaga, Marc Zuckerberg, Justin Bieber, Katy Perry gibi isimler bulunmaktadır.

Y Kuşağına Yönelik E-Ticaret Pazarlama Tüyoları

Y kuşağı, yukarıda da söylediğimiz gibi hem üreten hem de tüketen bir nesildir. En çok alışveriş yapan nesil konumundadır. Pazardaki payları diğer nesillere göre çok daha fazladır. Bu durum pazarlama kampanyalarının başat olarak Y kuşağına yönelik hazırlanmasına neden olmaktadır. Gelin Y kuşağı pazarlama yöntemleri neler birlikte inceleyelim.

Şeffaf Olun

Y kuşağı kendilerine yalan söylemeyen markaları severler. Vizyonları ve misyonları doğrultusunda hareket eden, onlardan sapmayan markalardan alışveriş yapmayı tercih ederler.

Bu nedenle sosyal medya paylaşımlarınız arasına nasıl bir ekip olduğunuza, ne kadar mutlu çalıştığınıza dair içerikler ekleyebilirsiniz. Bu Y kuşağının hoşuna gidecektir. Markanızın arka planını ve üretim sürecini görmek onları rahatlatacaktır.

Müşteri sadakatini arttıracak tüyolar için love brand olma yazımıza göz atabilirsiniz.

Doğru Mecraları Seçin

Y kuşağına ulaşmak ve rakiplerinizden daha fazla satış yapmak için pazarlama yaparken doğru mecraları tercih etmeniz gerekir. Y kuşağını e-mail, televizyon, radyo reklamlarıyla etkilemeniz çok da mümkün değildir.

Bu nedenle sosyal medya reklamlarına yönelmelisiniz. Bütçenizi ve zamanınızı sosyal medya içeriklerinizin planlaması ve paylaşıma hazır hale getirilmesi için harcayabilirsiniz.

Özgün Olun

Y kuşağı özgün markaları daha çok sever. Hiçbir yaratıcılık barındırmayan gazete, billboard reklamlarından etkilenmezler. Ne kadar özgün olursanız Y kuşağı arasında da o kadar tercih edilirsiniz.

İnternet dünyasına hakim olan Y kuşağı özgün olanla olmayanı çok kolay ayırt eder ve olmayanı yok sayabilir. Eğer küçük de olsa bir bütçeniz varsa bu konuda profesyonel destek bile alabilirsiniz.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

surdurulebirlik

Y kuşağı da tıpkı X kuşağı gibi duyarlı markalara karşı daha sıcak yaklaşırlar. Bu nedenle marka olarak sosyal sorumluluk projelerine verdiğiniz desteğin altınız çizebilirsiniz. Bu destekleri sosyal medya hesaplarınızdan duyurabilirsiniz.

Ayrıca sosyal olaylara karşı duyarlı olduğunuzda da Y kuşağının dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Örneğin hayvan hakları, kadın hakları gibi evrensel konularda marka olarak tavrınızı ortaya koyabilirsiniz.

Uzun Süreli Ürünler

Günümüzde yaşanan ekonomik sıkıntılardan ötürü Y kuşağının bir kısmı uzun süre kullanacaklarından emin oldukları ürünleri tercih etme eğilimi gösterirler. Ürünlerinizin tanıtımını yaparken bu alana vurgu yapmanız önemlidir.

Ürün açıklamalarınızı yazarken ya da sosyal medya içeriklerinizde ürünlerin ömürlük olduğunu vurgulayabilirsiniz. Bununla ilgili eğlenceli içerikler hazırlayarak Y kuşağını etkileyebilirsiniz.

Fikirlerine Önem Verin

Y kuşağı üretiminin bir parçasında olduğunu hissettiği markalara karşı daha fazla bağlanma eğilimi gösterirler. İletişim halinde olmayı, konuşmayı, fikir belirtmeyi severler. Bu nedenle marka olarak onların görüşlerine değer verdiğinizi kanıtlamanız size olumlu yansıyacaktır.

Örneğin bir ürünü çıkarmadan önce “hangisini üretelim” gibi anketler yaparak Y kuşağını üretimin bir parçası haline getirebilir, fikirlerinin değerli olduğunu hissettirerek marka sadakati konusunda önemli adımlar atabilirsiniz.

Instagram story fikirleri için tıklayın!

Marka Hikayesi

Y kuşağı tercih ettiği markaların hikayesinin olmasını önemser. Bu nedenle sitenizin “hakkımızda” bölümünü mutlaka gerçek ve samimi bir hikaye ile doldurun. Bu alanı boş bırakmayın. Bu alanın dolu olması bile kişilere güven verir. Y kuşağı karşısında bir muhatapları olduğunu bilmeyi ister.

Marka hikayesi oluştururken markanızın bir felsefesinin olması, yaşam tarzı oluşturma amacı gütmesi gibi kriterler belirleyebilirsiniz. Örneğin Kaft markası bu konuda verilebilecek en iyi örneklerden biridir.

Influencer İş Birlikleri Yapın

Y kuşağının büyük bir bölümü görüşlerine değer verdikleri, takip ettikleri kişilerin yorumlarını önemserler. Bu nedenle ürünlerinizi Y kuşağına ulaştırmanızın bir yolu da influencerla iş birliği yapmaktan geçmektedir.

Yapılan araştırmalar Y kuşağının %84’ünün geleneksel medya araçlarına güvenmediğini ortaya koymuştur. Milenyaller, internetten ve internetten tanıdığı kişilerden aldıkları bilgi ve tavsiyelere daha çok güvenmektedir. Bu yüzden Y kuşağının sevdiği ve takip ettiği influencerlarla anlaşarak iş birliği yapabilir ve markanızı Y kuşağı ile buluşturabilirsiniz.

Y Kuşağı için Müşteri Deneyimi

Y kuşağının büyük bir bölümü alışverişin basit bir satın alma hareketi olmadığı dönemlerde büyümüştür. Bu kuşak için alışveriş denildiğinde karmaşık seçimler ve ürün çeşitliliği devreye girmiştir. Aynı ürünün birden fazla muadili ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de milenyaller, kendinden önceki kuşaklardan daha farklı bir satın alma davranışı geliştirmiştir.

Y kuşağı, önemli gördüğü nesnelere sahip olmayı sevmektedir. Bu nesneleri göstermeyi, sergilemeyi severler. Bu aynı zamanda onların satın alma güçlerini de gösterebilmeleri için bir fırsattır. Statüye yönelik alışveriş yaparlar. Statü gösteren ürünleri tercih ederler.

Bu kuşaktaysanız akranlarınızın Adidas, Nike gibi markalara biçtikleri değeri düşünün. Günümüzde bu markaların yanına Apple’ı da ekleyebiliriz. Bu markaların ürünleri işlevlerinden çok statü belirttikleri için tercih edilmektedir.

Y kuşağının büyük bir bölümü satın alma davranışını araştırmaları neticesinde gerçekleştirir. Bu araştırmalar sonucunda pazarlama taktikleri konusunda da bilgi sahibi olurlar ve onları “tavlamak” biraz zorlaşabilir. Ayrıca Y kuşağı arasında kulaktan kulağa yayılma da oldukça fazladır. Kullanıp beğendikleri ürünleri birbirleriyle paylaşırlar. Bu nedenle eğer ürünleriniz kaliteliyse Y jenerasyonu içinde yayılacaktır.

Y kuşağı alışveriş yaparken fiyat-performans ürünü olmasına dikkat eder. Belli bir ürün için kafasında belirlediği fiyattan fazlasını ödemek istemez. Fiyatları uygun ve işlevsel ürünleri tercih ederler. Ancak bazı sevdikleri markalarda bu durumdan taviz verebilirler.

Özetle bu yazıda Y jenerasyonu nedir sorusunu yanıtladık. Y kuşağının tipik özellikleri neler birlikte inceledik. Ayrıca Y kuşağına yönelik pazarlama önerileriyle satışlarınızı arttırabilecek ipuçlarını sizlerle paylaştık.

Sizler de hedef kitleniz içerisine Y kuşağını yani milenyalleri dahil edebilirsiniz. Ayrıca onları hedefleyen pazarlama kampanyalarıyla da satışlarınızı arttırabilirsiniz. Sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz. Herkese bol şans!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın