Instagram’da Kıyafet Satmak

Instagram’da kıyafet satmak son dönemlerin popüler e-ticaret yöntemlerinden biri. Üstelik kıyafet kategorisi oldukça geniş bir kapsama sahip olduğu için işleri büyüttükçe kendi içerisinde çeşitlendirebilirsiniz.

E-ticaretin hızla büyüdüğü son yıllarda sosyal medya platformları da kendilerini bu duruma göre şekillendirmeye başladı. Sosyal medya devlerinden biri olan Instagram, internet üzerinden kıyafet satmak için kısa sürede ideal noktalardan biri haline geldi.

Dünya genelinde 1,3 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan bu platform, satıcıların geniş kitlelere ulaşmasına imkân sağlıyor. 

Kıyafet kategorisi içerisinde; ayakkabı, elbise, el yapımı giysiler, çocuk ve bebek kıyafetleri, kullanılmış elbiseler ve şapka gibi alt dallar oluşturabilirsiniz. Fakat Instagram’da kıyafet satmak istiyorum diyorsanız öncelikle bu alt kategorilerden birini seçmelisiniz. Çünkü, tercih edeceğiniz alt kategoriye özel pazarlama stratejilerini daha kolay uygulayabilirsiniz.

Bu yazı içerisinde alt kategorilere de zaman zaman değineceğiz. Fakat öncelikli olarak Instagram’da kıyafet satmak konusunu genel olarak ele alacağız. Sorularınız olursa yorum bırakabilirsiniz.

Instagram’da Nasıl Kıyafet Satılır?

Instagram’da kıyafet satmak ve başarı kazanmak için platformun özelliklerini iyice anlamalı ve düzgün bir şekilde kullanmalısınız. Bu sayede hedeflediğiniz kitleye çok daha hızlı ulaşabilirsiniz. Örneğin reels, story, canlı yayın gibi özelliklerden faydalanarak daha çok kullanıcının keşfetine düşebilirsiniz.

E-ticaret story fikirleri ve e-ticaret reel fikirleri için tıklayın!

Hedef kitleye ulaştıktan sonra olabildiğince etkileşim içinde olmanız da bu sürecin e-ticarete dönüşme potansiyelini artıracaktır. Instagram’da ne kadar aktif olursanız satışlarınız da o kadar yüksek olacaktır. Bu durumu hayata geçirmek için pazarlama stratejinizin önemi oldukça yüksek.

Instagram’da kıyafet satmak için uygulayacağınız pazarlama stratejisi sadece reklam vermek anlamına gelmez. Elbette reklamlar sayesinde hızlıca potansiyel müşteri kazanabilir ve sipariş toplayabilirsiniz. Fakat reklamsız da strateji geliştirebilirsiniz.

Bu nedenle ilk olarak Instagram’ın kendi olanaklarını keşfetmelisiniz. Çünkü platformun içerisinde yer alan araçlar insanların önüne çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Instagram’da sizi organik olarak hedef kitleye ulaştıracak püf noktalarına gelin birlikte bakalım.

Kıyafet Markanızın Profilini Oluşturma

instagramda-kiyafet-satisi-yapmak

Instagram’da kıyafet satmak için en başta platformun özelliklerinden biri olan kurumsal hesaba ihtiyacınız var. Hâlihazırda kullandığınız profili kurumsal hesaba dönüştürebilirsiniz. Bu şekilde bir dönüştürme yapmak istemiyorsanız sıfırdan başlayarak bir kurumsal Instagram hesabı açabilirsiniz.

Geçerli bir e-posta adresiyle bu işlemi kolayca halledebilirsiniz. Daha sonra gerekli alanları doldurarak hesap oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz. 

Bu süreçten sonra ilk yapmanız gereken profilinizi herkese açık hale getirmek olmalıdır. Bu sayede tüm paylaşımlarınıza Instagram’a üye olsun ya da olmasın herkesin ulaşmasını sağlarsınız. Instagram bir Facebook markasıdır. Dilerseniz kayıt işlemlerini Facebook yardımıyla da yapabilirsiniz.

Ayrıca e-ticaret için gerekli olan yan araçları bu sayede etkin hale getirebilirsiniz. Böylelikle hızlı bir şekilde pazara giriş yapabilirsiniz. Bu işlemin ardından ilgi çekici gönderiler paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Kıyafet Satmak için İlgi Çekici Gönderi Hazırlama

Instagram’da kıyafet satmak ve başarılı olmak için gönderilerinizin yüksek kalitede olması oldukça önemli. Özellikle kıyafet alanında birçok yaratıcı içerik oluşturabilirsiniz. Kendinizi postlarla kısıtlamayıp, Instagram’ın hikaye ve Reels gibi tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Gönderinizin ilgi çekici olmasını sağlayan en önemli husus satacağınız ürünle arasındaki bağdır. Çünkü, sizi takip eden kitle ürünlerinizi merak eder. Bu nedenle gönderi hazırlarken marka ya da ürünlerinizi farklı açılardan, insanların üzerinde ve net şekilde gösteren paylaşımları tercih etmelisiniz.

Yine de etkileşimi arttırmak için ortak ilgi alanlarına yönelik paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Sadece ürün paylaşmak sıkıcı geliyorsa bu şekilde profilinize farklı bir hava katabilirsiniz. Örneğin plaj elbiseleri satıyorsanız bir yandan yazlık trend tavsiyeleri de verebilirsiniz. Ya da storylerde yaz tatiline yönelik anketler, soru-cevaplar paylaşabilirsiniz.

Instagram’da kıyafet satmak ve başarı yakalamak için gönderilerinizde kullandığınız görsellerin ürünlerinizi detaylı bir şekilde gösterdiğine emin olun. Örneğin gönderinizdeki ürün bir gece elbisesi olsun. Gece elbiseleri şık, gösterişli ve nispeten yüksek fiyatlıdır. Bu yüzden düşük çözünürlüklü ve elbisenin hatlarını tam olarak yansıtmayan bir fotoğraf dönüşüm oranlarınızı düşürebilir.

Gönderinizde;

  • Yüksek çözünürlüklü (minimum 1080×1080 px),
  • Ürünün net olduğu,
  • Ve ürünü farklı açılardan gösteren fotoğraflar kullanmalısınız.

Instagram, uzun süreden beri çoklu gönderi imkanı sağlıyor. Bu nedenle aynı anda ürünün farklı açılardan görünen fotoğraf veya videolarını ekleyebilirsiniz.  E-ticaret fotoğraf çekimi yazımız size yol gösterebilir.

placeit hoodie mockup

Instagram’da kıyafet satmak istiyorsanız mutlaka satmak istediğiniz ürünlerin model üstünde fotoğrafı olması gerekir. Sadece kıyafeti göstererek satışların gelmesini bekleyemezsiniz.

Eğer modeliniz, fotoğrafçınız ve stüdyo imkanınız yoksa mockup kullanabilirsiniz. PlaceIt, Canva gibi siteler sayesinde model üzerinde tasarımlarınızı gösterebilirsiniz. Üstelik bazı mockuplara ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Canva nedir, nasıl kullanılır ve Placeit nedir, nasıl kullanılır yazılarımız sayesinde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Açıklamalara Eklenmesi Gereken Bilgiler

Instagram’da kıyafet satmak ve başarılı sonuç elde etmenin bir başka organik yolu açıklamalardaki detaylardır. Instagram’da, gönderilerin açıklamaları için oldukça büyük bir alanınız var.

Alan geniş olsa da gönderiniz ilk açıldığında potansiyel müşteriniz çok daha kısa bir açıklama ile karşılaşacak. Bu nedenle açıklama kısmında ilk olarak dikkat çekici bir cümle olmalı. Bu cümlede emojilere de yer verebilirsiniz. Daha sonra diğer detayları ve hashtagleri ekleyebilirsiniz.

Özellikle kıyafet konusunda ölçü detaylarını vermek iade oranlarınızı düşürmek için önemlidir. Paylaşımlarınızı yaparken mutlaka açıklamaya bu detayları eklemeye özen gösterin. Çünkü sadece hashtaglerden oluşan açıklamalar markayla kişilerin bağ kurmasını zorlaştırır.

Açıklamalara modelin ölçülerini ve giydiği bedeni ekleyerek müşterilerinize yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle tereddütte kalmadan sipariş verebilirler.

Gönderi açıklamalarınıza ilham almak için benzer kategoride satış yapan dünyaca ünlü markaların paylaşımlarını inceleyebilirsiniz.

Hashtag Kullanımına Dikkat Edin

Instagram’da kıyafet satmak ve istediğiniz sonucu elde etmek için hashtag kullanımı oldukça önemli. Hashtagler yani etiketler instagram kurulduğundan beri sahip olduğu sabit özelliklerden biri.

Hashtagler, aynı kategoriye sahip olan gönderilerin tek bir yerde toplandığı oldukça takip edilen bir Instagram alanıdır. Bu nedenle paylaşacağınız gönderileri mutlaka bu taglerle etiketlemelisiniz.

Instagram, gönderi başına 30’a kadar hashtag eklenmesine imkân veriyor. Her gönderi için bu kadar çok etiket aramanıza tabii ki gerek yok. Instagram gönderilerinde optimum başarı sağlayan gönderi başına olan etiket sayısı 5 ile 10 arasıdır.

Hashtagleri kullanırken ürün ile bağı olmasına dikkat edin. Alakasız hashtagler kullanırsanız ürünlerinizi doğru yerde gösteremezsiniz. Bu da size hiçbir fayda sağlamaz.

Kıyafet Satmak için Örnek Hashtagler

Kıyafet satışı için ürünlerinize göre çeşitli sorulara cevap vererek hashtaglerinizi belirleyebilirsiniz.

  • Kıyafetin hedef kitlesi kim? (erkek, kadın, çocuk, bebek)
  • Kıyafet hangi mevsime hitap ediyor? (yazlık, kışlık, baharlık, mevsimlik)
  • Kıyafet hangi duruma hitap ediyor, müşteriler bunu nerede giyecekler? (mezuniyet, düğün, günlük, iş yeri, davet)
  • Kıyafetin stili ne? (spor, klasik, günlük, şık)
  • Özel durumlar var mı? (büyük beden, kapıda ödeme, tesettür)
  • Kıyafetin materyali nedir? (ipek, saten, deri, müslin)

Bu sorular doğrultusunda aşağıdaki gibi bir hashtag setine ulaşabilirsiniz:

#kıyafet, #mezuniyet, #mezuniyetelbisesi, #eşofman, #elbisemodelleri, #kapıdaödeme, #davet, #balo, #parti, #abiye, #tulum, #etek, #nişan, #yenisezon, #düğün, #elbise, #bayangiyim, #gece, #kadın, #tesettür, #kombin, #tarz, #butik, #giyim

Kitlenize Kulak Verin

Instagram’da kıyafet satmak ve başarı kazanmak için düzenli bir şekilde gönderi paylaşmalısınız. Kendinizi sürekli hatırlatacak aralıklarla gönderi paylaşmanız sizi kitleniz ile sürekli etkileşim haline sokacaktır. Bu sayede oluşturduğunuz kitlenin gözünde çok daha samimi bir konumda olabilirsiniz.

Gönderilerinizdeki açıklamalar kısmında ürünle alakalı sorular sormak çok daha fazla etkileşim almanıza yardım edecek detaylardan biridir. Sorduğunuz soruya gelen cevaplara siz de katılarak ortamın çok daha eğlenceli ve samimi olmasını sağlayabilirsiniz. 

Reklamların Gücünden Yararlanın

Instagram, takipçi ve görünürlük kazanmak isteyenler için kendi içerisinde ücretli olarak reklam hizmeti sunar. Sattığınız kıyafetlerin çok daha geniş kitlelere ulaşmasını istiyorsanız reklamlara belirli bir bütçe ayırabilirsiniz.

Instagram’da kıyafet satmak ve hızlı bir şekilde etkilşime girmek için reklamların gücü yadsınamaz. Fakat doğru strateji uygulamadan bu özelliğin hiçbir yararı olmayacaktır.

Başlangıçta hedefleme konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Emeğinizin, zamanınızın ve paranızın boşa gitmesini istemiyorsanız reklam verirken profesyonel destek alabilirsiniz. Dijital pazarlama uzmanları bu konuda hizmet verirler. İşin ehli bir firmadan ya da kişiden yardım alarak reklamların çok hızlı bir şekilde gönderilerinizi e-ticarete dönüştürmesini sağlayabilirsiniz.

Influencerların Kıyafet Satışlarına Etkisi

influencer-marketingle-instagramda-kiyafet-satisi

Sosyal medyanın hayatımıza kazandırdığı bir başka oluşum olan influencerlar, geniş kitlelere hitap eden internet ünlüleridir. Influencer veya fenomenler ile reklam anlaşması yapabilirsiniz. Sattığınız ürünle alakalı olan bir fenomen ile anlaşma sağlayabilir, hedef kitlenizi geliştirebilirsiniz. Yapacağınız anlaşma sayesinde etkileşim oranınızı kısa sürede yükseltebilirsiniz. 

Influencerları başka mecralardan da bulabilirsiniz. YouTube’da kombinler üzerine paylaşım yapan hesaplara da göz atabilirsiniz. Bütçenizin influencerlar için düşük olduğunu düşünmeyin. Tek hedefiniz 100 bin üzerinde takipçisi hatta milyonlarca takipçisi olan hesaplar değil.

Hedef kitlenize uyan ve paylaşımları yüksek etkileşim alan bir kişiyle (takipçisi 10 bin – 30 bin arası) yalnızca ücretsiz ürün gönderimi karşılığında bile anlaşmak mümkün olabilir. Tabii sattığınız ürünün tarzı da burada önemli.

Hedef kitlenizin örnek alacağını düşündüğünüz birini seçebilirsiniz. Örneğin şık bir kadınla gece elbisesi anlaşması yapabilirsiniz. Evde vlog çeken biriyle ise eşofman, pijama gibi ürünlerinizi gönderebilirsiniz.

İnternetten Kıyafet Satarken Vergi ve Ödeme

İnternetten ve Instagram’dan kıyafet satmak vergiye tabidir. Bu noktada bir şahıs şirketi kurmak oldukça kolay. Devletin genç girişimci ve el yapımı ürünler konusunda verdiği vergi muafiyeti destekleri de vardır.

Evden e-ticaret yapmak yazımızı daha fazla detay öğrenmek için okuyabilirsiniz.

Bir web sitesi oluşturmadıysanız ve ödemeyi Instagram üzerinden almak istiyorsanız seçenekleriniz kısıtlı. Özellikle yeni bir butik olduğunuzda kapıda ödemeyi bir seçenek olarak sunmak müşterilerin alışveriş kararını kolaylaştıracaktır. Banka havalesi için DM’den iletişime geçenlerle de IBAN adresinizi paylaşabilirsiniz.

Kredi kartı ve banka kartıyla ödeme için İyzico’nun sunduğu İyzilink servisini inceleyebilirsiniz. Bu sayede daha profesyonel bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Özetle

Instagram’da kıyafet satmak ve başarı kazanmanın en önemli noktası platformun sunduğu reels, story gibi özellikleri iyi öğrenmekten geçiyor. Bu nedenle başlangıçta bu özellikleri doğru bir şekilde kullanarak organik bir şekilde hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz.

Bu yöntem kalıcı takipçilerinizin oluşmasına yardımcı olacaktır. Son olarak, ürünleriniz için belirli bir reklam bütçeniz varsa, dijital pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz. Böylelikle kısa süre içerisinde geniş kitlelere hitap etmeye başlayabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.