Instagram Butik Açma Rehberi

Gündelik hayatımızın parçası haline gelen sosyal medya uygulamalarından ürün satmak ülkemizde epey yaygınlaştı. Özellikle Instagram bu konuda başı çeken uygulamalardan biri haline geldi. Instagram butik açma rehberimizle siz de ürünlerinizi internetten satmaya hemen başlayabilirsiniz!

Instagram’da dükkan açmak istiyorsanız, satışlarınızı nasıl arttıracağınızı merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre! Lafı uzatmadan konuya girelim.

Instagram’da Butik Açmak için Gerekenler

Instagram’da dükkan açmak isteyenlerin sayısı her geçen gün arttığı için Instagram bu konuda bazı şartlar belirlemiş durumda. İlk şart Instagram ve Facebook’un ticaret ilkelerine uygun bir işletmeye sahip olmanız. Bu ticari ilkelere uygun olmazsanız maalesef Instagram’da butik açıp satış yapamazsınız.

Aynı zamanda Instagram hesabınızın kişisel hesap değil işletme hesabı olması gerekir. Kişisel hesabınız varsa hemen profilinizdeki ayarlar kısmından For professionals başlığına gidip hesap türünü profesyonel hesap olarak değiştirebilirsiniz.

Bütün prosedürleri yerine getirmenizin yanında internet sitenizi ve Instagram hesabınızı temsil ediyor olmanız gerekir. Aktif olarak satış yaptığınız bir e-ticaret siteniz yoksa Instagram’da butik açamazsınız. Instagram mağazanızda bulunacak ürünler e-ticaret sitenizde de halihazırda satılır durumda olmalı.

E-ticarete girerken hemen site açmak yerine biraz deneme yapmak istiyorsanız Shopier kullanabilirsiniz. Instagram’da Shopier üzerinden satış yapmaya dair yazımıza göz atabilirsiniz.

Kısacası Instagram butiği açmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Öncelikle Instagram hesabınızı işletme hesabına dönüştürün. Bunun için Instagram hesabınızın ayarlar kısmına girin, hesap bölümünden “işletme hesabı oluştur” seçeneğini seçin ve gerekli adımları takip edin.
  • Hesabınızı işletme hesabına dönüştürdükten sonra Instagram butiği özelliğini kullanabilmeniz için hesabınızın onaylanması gerekiyor. Bunun için ayarlar kısmından “Instagram alışverişine başla” seçeneğine tıklayın, gerekli bilgileri girin ve Instagram tarafından onaylanmasını bekleyin.
  • Hesabınız onaylandıktan sonra Instagram butiği özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için ayarlar kısmından “alışveriş” seçeneğine tıklayın, “butik oluştur” seçeneğini seçin ve gerekli adımları takip edin.
  • Butiğinize ürün eklemek için “ürün ekle” seçeneğini seçin, ürünün fotoğrafını yükleyin, açıklama ve fiyat bilgilerini girin.
  • Butiğinizde satış yapmak istiyorsanız ödeme işlemleri için Facebook Pay hesabı açmanız gerekiyor. Bunun için “ödeme” seçeneğine tıklayın, gerekli bilgileri girin ve Facebook Pay hesabınızı oluşturun.
  • Butiğinizdeki ürünler için fiyat belirledikten sonra, müşterilerinizin ürünleri satın alabilmesi için ürün sayfalarına “alışveriş yap” düğmesi eklemelisiniz.

Bu adımları takip ederek Instagram butiği açabilirsiniz.

Instagram Shopping Nasıl Açılır?

instagram-shopping-nasil-acilir

Instagramda satış yapmak için gerekenler konusunda yukarıda saydıklarımızı biraz daha açalım. Yasalara göre ticari bir eylem gerçekleştiriyorsanız ve bu eylemden gelir elde ediyorsanız vergisini de ödemek zorundasınız. Vergi mükellefi olabilmeniz için de şirketinizin olması ya da şahıs şirketi olmanız gerekir.

Yani Instagram hesabınızla Whatsapp üzerinden satış yaparak havale ya da eft ile ödeme almanız mümkün ve yasal değildir. Yasa dışı bir iş yapmış, suç işlemiş olursunuz. Tespit edilmesi halinde büyük yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenlerden ötürü e-ticaret sitesi sahibi olmanız Instagram butik açma işlemi için şarttır. Eğer geçerli bir e-ticaret siteniz varsa Facebook sizin yasal mevzuatlara göre davrandığınızı anlar ve hesabınızı başvurunuzun ardından kısa bir süre sonra shopping hesabına çevirir.

E-ticaret için şirket kurmak ile ilgili bütün süreçleri ilgili yazımızdan okuyabilirsiniz.

Adım Adım Instagram Butik Açma

Instagram üzerinden satış yapmak için gerekenler göz korkutucu olsa da aslında çok basit ve kolaylıkla halledilebileceğiniz şeyler. Günümüzde internet kullanıcılarının %80’i bir ürünü almak isteyip istemediğine doğrudan Instagram üzerinden karar vermektedir. Sizler de Instagram’da satış yaparak e-ticarette varlık gösterebilirsiniz. Gelin butik açma adımlarına birlikte bakalım.

Instagram butik açma işlemleri için öncelikle Facebook Business Manager hesabı oluşturmanız gerekir. Sonrasında Instagram’da sahip olduğunuz işletme hesabınızla açtığınız Facebook Business hesabını birbirine bağlamanız gerekir.

Ardından yine Facebook üzerinden işletmeniz için bir sayfa oluşturmalısınız. Bu sayfayı doldururken doğru bilgiler vermeye özen gösterin. Sonrasında alacağınız istatistik verileri için doğru bilgilerin önemi büyüktür. Sayfa açma işlemi tamamlarken Instagram hesabınızla bağlantısını da yaparak hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz.

Son Aşama…

Business Manager sayfasındaki “Ticaret Yöneticisi” menüsüne tıklayın ve Mağaza Ekle seçeneği ile ilerleyin. Bu aşamada müşterilerinize bir ödeme yöntemi tanımlamanız istenir. İlk seçenek alışverişleri e-ticaret siteniz üzerinden tamamlama seçeneğidir. Bu seçeneği seçerek devam edebilirsiniz.

Daha sonra “hangi hesaptan satış yapacaksınız” sorusu gelecek ve daha önce eklemiş olduğunuz Instagram hesabınızı seçmeniz gerekecek. Yine aynı şekilde Facebook için de bir hesap seçmenizi isteyecek, Business Manager hesabınızı seçerek devam edebilirsiniz.

Business Manager’da işletme hesabı oluşturduktan sonra Katalog Yöneticisi’ne erişiminiz olur. Katalog Yöneticisi; katalog oluşturabilmeniz için kullanılan bir araçtır. Bu aşamada yapmanız gereken, yeni bir katalog oluşturma seçeneğini işaretleyip devam etmektir.

Kataloğu da oluşturduktan sonra hesaplarınızın kurulumunu tamamlamış olursunuz. Bu aşamada onay almayı beklemeniz gerekir. Mağaza başvurunuzun yanında oluşturduğunuz katalogların da Instagram tarafından onaylanması gerekir. Her şey onaylandıktan sonra mağaza hesabınız aktif hale gelir.

Instagram Satışlarını Arttırmak için İpuçları

instagram-satis-arttirma

Instagram’da bir mağaza açıp satış yapmaya başladığınızda hemen müşteriler akın etmeyecektir. Bunun için yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bir sürü butik hesabı arasından sıyrılmak için uygulayabileceğiniz bazı taktikler bulunmaktadır. Gelin Instagram satış artırma ipuçları neler, birlikte inceleyelim.

Dikkat Çeken Fotoğraflar ve Videolar Kullanın

Paylaşacağınız görsellerin ilgi çekici olduğundan emin olmalısınız. Dümdüz ürün fotoğrafları paylaşırsanız ilgi görmeyebilir. Ürünlerinizi yaratıcı bir biçimde sunmalısınız. İlginç konseptler yaratmalı ve viral olmasını sağlamalısınız. Ayrıca yüklediğiniz fotoğrafların yüksek çözünürlüklü olmasına da dikkat etmelisiniz.

E-ticarette fotoğraf çekimi yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Hashtag Kullanın

Instagramda görünür olmak için yapabileceğiniz şeylerden birisi de hashtagler kullanmaktır. Paylaşımlarınızın metinlerini yazarken en popüler hashtagleri ekleyebilirsiniz. Bu sayede gönderileriniz daha fazla kişiye ulaşabilmektedir. Ancak bunu abartmadan yapmanız gerekir. Bir süre sonra müşteriler için itici olabilmektedir.

Ayrıca hashtag sayfasında üst sıralarda olmanın yolu da ilgi çekici ve etkileşim alan gönderiler paylaşmak. Bu yüzden sadece hashtag kullanarak faydalı bir etkileşim elde etmeniz zor. İçeriğinizin kaliteli ve ilgi çekici olmasına daha fazla özen göstermelisiniz.

Kullanıcı İçerikleri

Sayfanızda kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikleri de yayınlayabilirsiniz. Bu sayede potansiyel müşteriler sosyal bir kanıt bulmuş olur. Müşterilerden satın aldıkları ürünlerin fotoğraflarını isteyebilirsiniz. Sonrasında bu fotoğrafları paylaşabilirsiniz. Hatta en yaratıcı konseptle ürün fotoğrafı gönderen kişilere hediyeler göndereceğinizi söyleyerek daha fazla kişiyi fotoğraf göndermeye teşvik edebilirsiniz. Bu hem eğlenceli hem de geri dönüşü yüksek bir yöntemdir.

Influencer İş Birlikleri Yapın

Sosyal medya kullanıcılarının büyük çoğunluğu pek çok influencerı takip etmektedir. Siz de markanızla uyumlu olabilecek kişilere ürün gönderimi yaparak markanızdan ve ürünlerinizden bahsetmelerini isteyebilirsiniz. Bunun için bir bütçenizin olması çok daha iyi olacaktır. Bu sayede ürünleriniz bir anda geniş kitlelerle buluşabilir.

En başta çok ünlü influencerlar yerine daha az takipçisi olan (20k-50k) hesaplara yönelebilirsiniz. Böylelikle büyük paralar harcamadan da markanızı ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

Rakiplerinizi Gözlemleyin

Instagram üzerinde pek çok butik bulunmaktadır. Sizler de rakip sayfaları inceleyerek ürünleri nasıl pazarladıklarına göz atabilirsiniz. Benzer taktikleri kendi sayfanızda uygulayabilirsiniz. Aşağıda sizler için Instagram’ın en iyi butiklerini ekledik. Bu butiklerin nasıl pazarlama yaptığını inceleyebilirsiniz.

Instagram’a Reklam Verin

Son olarak yapabileceğiniz bir diğer şey ise Instagram üzerinden sponsorlu gönderiler oluşturmaktır. Instagram üzerinden bazı postlarını, story ve reels videolarınızı öne çıkarabilir, daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz. Günümüzde pek çok butik ürünlerini reels videolar aracılığı ile satmaktadır. Siz de bu yöntemi kullanabilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

E-ticaret ve dijital pazarlama yazımıza da göz atabilirsiniz.

Instagram Butikleri için En İyi Toptancılar

Instagram butikleri genellikle kendi ürettikleri kıyafetleri satarlar. Kendileri üretmeyenler de toptancılarla anlaşarak ürünleri tedarik ederler.  Eğer siz de Instagramdan kıyafet satmak istiyorsanız toptancılarla anlaşmanız ve ürünlerin tedariğini sağlamanız gerekir. Sizin için İstanbul’un tekstil cenneti olarak bilinen Güngören ve Merter’deki en iyi tekstil toptancılarını listeliyoruz.

MONAMORE – Merkez Mahallesi, Özyurt Sokak, No:7 Güngören/İSTANBUL İletişim: 05335404411

NY BUTİK TOPTAN TEKSTİL – Merkez Mahallesi, Merter Sokak, No:39/A Güngören/İSTANBUL İletişim: 05359662014

212 CHIQUE – Merkez Mahallesi, Merter Sokak, No:48/A Güngören/İSTANBUL İletişim: 05315767991

SOBE DRESS – Merkez Mahallesi, Merter Sokak, No:46 Güngören/İSTANBUL İletişim: 05398662786

PINK POEM – Mehmet Nesih Özmen Mahallesi, Gülsever Sokak, No: 21 Merter/İSTANBUL İletişim: 05313012922

MISS POEM – Keresteciler Sitesi Fatih Caddesi, Alaybey Sokak, No: 1/A Merter/İSTANBUL İletişim: 0532 7276075

Eğer siz de Instagram’da butik açmak, Instagram’dan kıyafet satmak istiyorsanız bu toptancıları arayabilirsiniz. Ürünler hakkında görüş alabilirsiniz. Yerinde görmek için randevu talep edebilirsiniz. Size en uygun ürünleri seçip Instagram butiğinizde listeleyerek satışa sunabilirsiniz.

En İyi Instagram Butikleri

Instagram’ın alışveriş özelliğini Türkiye üzerinde de aktif etmesiyle birlikte hayatımıza pek çok Instagram butiği girdi. Biz sizler için en iyi Instagram butiklerini derledik. Bu butikleri inceleyebilirsiniz. En çok talep edilen ürünlerle ilgili fikir edinebilirsiniz.

Mia Butik – Kadın giyim ürünleri satarak yola çıkan ve büyük kararlılıkla satışlarına devam eden Mia Butik, büyüme aşamasında olan butiklerdendir. Birbirinden şık kıyafetleri bulunan butiğin kapıda ödeme ve havale/eft seçenekleri de bulunmaktadır.

Nona Butik  – Kapıda ödeme seçeneğiyle diğerlerinden ayrılan Nona Butik, her mevsim giyilebilecek parçalar sunuyor.

Deniz Butik – Günlük giyim ve daha bir çok kategoride ürün satan Deniz Butik, tüm dünyaya gönderim yapıyor ve İstanbul’da bir mağazası var.

Ef Butik – Genç modasını keşfet sloganıyla yola çıkan Ef Butik, sadece kıyafet değil aksesuarlar da satıyor.

Melodi Butik – Birbirinden çeşitli aksesuarlar satan bu butik de bardaklar, termoslar, tarot kartları ve daha bir sürü ürün mevcut.

Bu butikleri inceleyebilirsiniz. Sonrasında kendiniz için en uygun ürünlere karar verdikten sonra satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Özetle bu yazımızda Instagramda butik açmak konusunda detaylı bilgiler sunduktan sonra en iyi Instagram butiklerini anlattık. Sizler de Instagram’da butik açarak ürün satabilirsiniz. Sorularınız olursa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Herkese bol şans!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın