İnternetten Doğal ve Organik Ürün Satma Rehberi

Doğal ve organik ürünler günden güne daha fazla popüler olmakta ve talep görmekte. Sizler de bu talebi karşılamak ve kâr etmek için organik ürün satmak konusunda adımlar atabilirsiniz. E-ticaret dünyasında büyük bir pazar payı olan organik ürünlerle e-ticaret dünyasına girebilirsiniz. Doğru adımları atarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Sağlığımız çok kıymetli. Dünya nüfusunun artmasıyla tükettiğimiz gıdalar daha fazla işlemden geçmeye başladı. Verimi arttırmak için güçlü kimyasallar kullanılmaya ve genetikleri değişmeye başladı. Bu durum da doğal olarak organiğe duyulan ilginin artmasına sebep oldu.

Organik ürünlere olan talep her geçen gün daha da artıyor. Özellikle küçük çocuğu olan aileler eve zehirli sebze-meyveler yerine organik alternatiflerini sokmak istiyor. Bu durum dolayısıyla organik ürün satışı yapmak istiyorum diyenlerin de sayısını arttırdı. Bu yazımızda sizlere organik ürün satışı hakkında bilgiler verip, kapsamlı bir rehber sunacağız. Aklınıza takılan sorular olursa aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Organik Sertifikası Nedir?

Öncelikle organik ürün satmak istiyorsanız sattığınız ürünlerin organik sertifikalarının olması zorunludur. Peki organik sertifikası nedir? Bu sertifika üretimde zararlı kimyasal ilaçların kullanılmadığını ve tüm süreçte gerekli kontrollerin yapıldığını gösterir.

Tabii kontrollerin sıkı olması sebebiyle bu sertifikayı almak pek kolay değildir. Bu belgeyi ancak organik tarım yasalarına uyarak ve uluslararası standartları yakalayarak alabilirsiniz. Organik sertifikası almak istiyorsanız ürünlerinizi yalnızca organik yöntemlerle üretmelisiniz. Bu sertifikayı almak için gerekli şartlar şunlardır:

 • Sentetik gübre, antibiyotik, katkı maddesi gibi sağlığa zararlı kimyasalların kullanılmaması,
 • Üretim sırasında genetiği değiştirilmiş organizmaların kullanılmaması,
 • Tarım için kullanılan alanın belirlenen sürelerle kimyasallara maruz kalmaması. Diğer bir deyişle ürünlerin yetiştiği toprağın daha önce kimyasala maruz kalmamış olması,
 • Organik hayvancılıkta, besi, barınma, çiftleşme gibi konularda standartlara uyulmuş olması,
 • Bunların yanı sıra detaylı bir üretim süreci ve satış süreci kaydının tutulması,
 • Organik ve organik olmayan ürünler arasında fiziksel ayrım yapılması,
 • Son olarak da organik olan ve olmayan ürünlerin sağlıklı bir şekilde ayrılması gerekir.

Belirtilen standartlara uygun olan ve bu şekilde üretim yaparak çevreye saygı duyan firmalara organik sertifikası verilmektedir.

Organik Ürün Sertifikası Veren Kuruluşlar

İnternetten organik ürün satmak istiyorum diyorsanız, firmanızın organik üretim yapabilmesi için öncelikle bir kontrol sertifikasyon kuruluşu (KSK) ile sözleşme yapması gerekir. KSK tarafından da üretimin tüm aşamalarının kontrol edilmesi gerekir.

Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, akreditasyonu onaylanmış pek çok kontrol kuruluşu bulunmaktadır. Bu kuruluşların bir kısmı yabancı kontrol firmalarıyken bir kısmı da yerli kontrol kuruluşlarıdır.

Organik sertifika kuruluşları;  ECOCERT, ECOTAR, IMO, CERES, ICEA, ORSER, ANADOLU EKOLOJİK ÜRÜNLER, TURKGAP TARIM UYGULAMLARI, NISSERT, IMC, ANKA GLOBAL, EGETAR, BIO INSPECTA, NOPCERT, BAŞAK EKOLOJİK ÜRÜNLER, CTR, ICCS, LİKYA, TUSCERT, EKOINSPEKT, BCS, CONTROL UNION (CU), ETKO, KALITEST, ORTAR, KAYOS, BIOBEL, ve ECOS’tur.

Bu kuruluşlar, TR 5262 sayılı organik tarım kanunun, 27676 sayılı resmi gazetede belirtilen, organik tarım esasları ve uygulamasına ilişkin yönetmelikler kapsamında sertifikasyon işlemi yapmaktadırlar.

Sertifikalandırma işleminin basamakları ise şu şekildedir;

 • Üretici firmanın KSK’ya başvurusu ve denetim kuruluşunun üretici firmayı uygun bulması durumunda sözleşmenin hazırlanması, (Uygunluk koşullarından yukarıda bahsetmiştik.)
 • Üretim yapacak olan firmanın şirket evrakları ve sözleşmeyi kontrol kuruluşuna vermesi,
 • Üretici tarafından verilen bilgilerin, KSK tarafından OTBİS’e (Organik Tarım Bilgi İşlem Sistemi) girilmesi,
 • Risk durumlarına göre arazi ve işlem kontrollerinin yapılması, (Risk durum analizi üründen ürüne farklılık gösterir.)
 • Yapılan işletme ve arazi kontrollerinin raporlandırılması ve sertifikasyon birimine sunulması,
 • KSK tarafından eksikliklerin üretici firmaya bildirilmesi,
 • Son olarak da eksikliklerin tamamlanmasıyla organik ürün sertifikanızı almanız mümkün hale gelir.

Online Organik Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Online platformlarda organik ürün satmak için öncelikle satacağınız niş ürünü belirlemeniz gerekir. Pazardaki dikey alanın belirlenmesi satışlara olumlu yansır. Örneğin tereyağı satmak istiyorum diyen bir firma buna yönelik bir e-ticaret sitesi açabilir. Böylelikle de daha başarılı sonuçlara ulaşabilir.

Satacağınız ürünleri belirledikten sonra ürün görsellerini tasarlamalısınız. Markanızı ilk kez gören bir müşteriyle ürün görselleri üzerinden tanışırsınız. Müşteriler sizi bu görsellerle değerlendirirler. Ne kadar güzel ve güven verici tasarımlar tercih ederseniz müşteriler de o kadar memnun olur. Tekrar sizi tercih edebilirler.

Organik gıda satışında en önemli aşamalardan biri de kargolama aşamasıdır. Bildiğiniz üzere organik ürünler koruyucu maddeler içermedikleri için ısıdan ve diğer dış etmenlerden çok çabuk etkilenen ürünlerdendir. Bu sebeple kargolama olabildiğince hızlı olmalıdır. Ürünlerin gıda olduğu unutulmadan, sağlam paketleme yapılmalıdır.

Belli miktarların üzerinde alışveriş yapan kullanıcılara ücretsiz kargo hizmeti sunabilirsiniz. Bu da satışlarınızı olumlu yönde arttıracaktır. Kendinize ait bir e-ticaret sitenizin olması, müşterilerin ürünleri incelemesi ve gerektiğinde sizinle iletişime geçebileceğini bilmesi de markanıza olan müşteri sadakatini arttırabilir.

İnternet Sitesi Üzerinden Organik Ürün Satmak

internet-sitesi-uzerinden-organik-urun-satmak

Eğer internetten organik ürün satmak istiyorsanız bunu gerçekleştirmek için pek çok yöntem olduğunu da biliyorsunuzdur. Sanal pazar yerlerinden mağaza açarak satış yapabilirsiniz. Bu sayede milyonlarca kişinin kullandığı pazar yerlerinde bulunabilir ve ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Kendi internet sitenizi oluşturarak da ürünlerinizi satabilirsiniz. Kendi markanızı yaratmak kolay olmasa da sonucu sizi oldukça memnun edebilir. Sanal pazar yerlerinde diğer markaların arasında kaybolma tehlikesini de ortadan kaldırmış olursunuz.

İnternet sitesi açarak organik ürün satışı yaptığınızda daha özgür olursunuz. Pazar yerlerinin belirlediği kurallar yerine kendi belirlediğiniz kuralları uygularsınız. Hem marka bilinirliği hem de size sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.

Sanal pazar yerlerinde satış yaptığınızda ürünlerinizin fiyatını rakipleriniz belirler desek yanlış olmaz. Diğer satıcıların verdiği fiyatlardan farklı fiyatlar vermeniz söz konusu olmaz. Daha ucuzunu gören tüketiciler rakiplerinizi tercih edebilirler. Kendi internet siteniz üzerinden satış yaptığınızda ise durum tam tersidir. Fiyatlandırma politikanızda özgür olabilirsiniz. Bunun dışında kampanya, fırsat, indirim gibi çalışmaları da kendi kararlarınızı alarak yaparsınız. Üstelik dilediğiniz zamanlarda ve dilediğiniz miktarlarda yapabilirsiniz.

İnternetten organik ürün satmak için kendi internet sitenizi oluşturacaksanız yapmanız gereken en önemli şey doğru bir pazar araştırması ve hedef kitle analizidir. Organik ürün satan internet sitelerini incelemeniz, çok satan ürünlerine göz atmanız gerekir. Böylelikle çok daha başarılı bir site kurgulayabilirsiniz.

Potansiyel hedef kitlenizle ilgili varsayımlar oluşturun. Bu varsayımlardan hareketle bir müşteri profili oluşturmaya başlayın. Demografik yapıları, ilgi alanları, konumları, alım güçleri, eğitim durumları, satın alma alışkanlıkları gibi konular üzerinde araştırmalar yapın ve doğru hedef kitleyi oluşturun. Ürünlerinizi doğru hedef kitle buluşturamazsanız, satış yapamaz ve zarar edersiniz. Bu nedenle doğru hedef kitleyi tespit etmelisiniz. Bu hedef kitleye yönelik pazarlama çalışmaları yürütüp satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Instagram’dan Organik Ürünler Satma

Instagram üzerinden pek çok şey satabileceğiniz gibi organik ürünler de satabilirsiniz. Sağlıklı yaşam ürünlerinin, doğal ve organik ürünlerin en çok satıldığı mecralardan biri Instagram’dır. Instagram’dan organik ürün satışı yapmak için kendi takipçi kitlenizi oluşturabilir; ürünlerinizi, hizmetlerinizi tanıtarak daha çok kişiye ulaşabilir ve satış gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram’ın sunduğu reklam hizmetlerinden faydalanarak ürünleriniz için hazırladığınız yaratıcı postları herkesin görmesini sağlayabilir ve markanızın görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Instagram’dan organik ürün satışı için pek çok araç kullanabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Instagram’dan Shopier ile ürün satmak yazımıza göz atabilirsiniz:

Özetle bu yazımızda sizlere organik ürünlerinizi internet üzerinden nasıl satabileceğinizi anlattık. Unutmayın, öncelikle satmak istediğiniz organik ürünler için bir kuruluşla anlaşarak organik sertifikası almalısınız. Sonrasında satacağınız ürünleri ister kendi internet sitenize, ister online pazar yerlerine koyarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Herkese bol şans diliyoruz!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın