İnternetten Spor Malzemeleri Satmak

Son dönemde evde geçirilen vaktin artmasıyla beraber evde spor yapmaya olan ilgi de arttı. Dışarı daha az çıkarak, evimizin konforunda egzersiz yapmak sağlığımızı korumak için çok daha iyi bir yol. Özellikle de kış aylarında salgınlar arttığında. Biz de bu dönemde internetten spor malzemeleri satmak isteyenlere yönelik bir rehber hazırlamak istedik.

İnternetten spor malzemeleri satmak oldukça popüler iş kollarından biri haline geldi. E-ticaretin her dönem en çok satılan ürünleri arasında yer alan spor malzemeleri evde spor yapmak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği ürün gruplarının başında geliyor.

Biz bu yazımızda online spor malzemesi satışının nasıl yapılacağını anlatacağız. Spor malzemesi satan tedarikçi sitelerden ve spor sitesi kurmak için gerekenlerden bahsedeceğiz. Aklınıza takılan yerler olursa yorum bırakmayı unutmayın.

Online Spor Malzemeleri Satışı Nasıl Yapılır?

Spor salonu fiyatlarının artışı ve kalabalıklardan kaçınma ihtiyacı evde spor yapanlarımızın sayısını epey arttırdı. Durum böyle olunca da spor malzemeleri internet üzerinden en çok satılan ürün gruplarından biri haline geldi.

Sizler de online spor malzemeleri satarak bu sektöre girebilir ve para kazanabilirsiniz. Gelin, internetten spor malzemeleri satmak için izlemeniz gereken adımlara birlikte bakalım.

Ne Satacaksanız?

online-spor-malzemeleri-satisi-urun-secimi

Spor malzemesi dediğimizde aklımıza pek çok ürün gelmektedir. Öncelikle sporun hangi alanında ve ne tür ürünleri satacağınıza karar vermelisiniz. E-ticaret dünyasında her şeyi satmak -en azından başlangıç aşamasında- işe yarayan bir yöntem değildir.

Belirli ürün gruplarının belirli ürünlerine odaklanırsanız başarılı olma şansınız artacaktır. Örneğin yoga ekipmanları (mat, blok, bolster vs.). Ayrıca belli bir sermaye koyarak sektöre giriş yapacağınız için ilk etapta bir iki ürüne odaklanabilirsiniz.

Spor ürünleri grubunda çok fazla ürün bulunduğu için hepsini birden satmanız sizi maddi açıdan zorlayabilir. Fitness ürünleri, yoga ürünleri, koşu ürünleri, vücut geliştirme aletleri gibi kategorilere yönelebilirsiniz. Ancak hangi ürün grubunu seçerseniz seçin ürünü alacak olan kişilerin ihtiyaç duyabileceği diğer alakalı ürünleri de satmaya çalışın.

Ne Satılır‘la En Kârlı Ürün Fikirlerini Bulun!

Bu aşamada rakiplerinizi de incelemeniz gerekir. Rakipleriniz hangi ürünleri satıyor? En çok satılan ürünleri neler? Ürünleri kaç paraya satıyor? gibi detayları öğrenmeniz gerekir. Bu incelemeler sonucunda satacağınız ürünlere karar verebilir, fiyatları bu doğrultuda belirleyebilirsiniz.

Markanızı Yaratın

E-ticaret dünyasında ürün satabilmek ve müşteri sadakati oluşturmak için güçlü bir marka olmanız gerekmektedir. Marka oluşturma sürecine küçük küçük başlayabilirsiniz. Örneğin ilk olarak markanızın ismine karar verebilirsiniz.

Ürün yelpazenizle uyumlu, sporla alakalı bir isim seçebilirsiniz. Markanıza isim verirken benzersiz olmasına, kolay söylenebilmesine ve akılda kalan kelimelerden oluşmasına özen gösterebilirsiniz. İsmi seçtikten sonra logo çalışması yapabilir veya yaptırabilirsiniz. Özgün tasarımlar her zaman daha çok ilgi çekecektir.

canva logo

Canva gibi siteler sayesinde örnek şablonları inceleyerek fikir alabilir, bunları kendinize uyarlayabilir ve stillerini değiştirerek yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

İsmin ve logonun yanında bir marka hikayesi de yaratabilirsiniz. Özellikle e-ticarette hikayesi olan markalar müşteriler tarafından daha çok sevilmektedir. Ürünlerinizin hikayesinden ya da markanızın oluşum sürecinden bahsedebilirsiniz.

İnsanlar para kazanmak dışında motivasyonu olan markalarla daha kolay bağ kurarlar. Samimi ve içten olursanız müşterilerinizde karşılık bulacaktır. Dilerseniz bu konuda profesyonel destek de alabilirsiniz. Ayrıca marka oluşturmak ile ilgili bütün detaylar için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kısacası kendinizi “bu işte para vardır” ya da “e-ticarete girmek için spor alanı mantıklı geldi” gibi cümlelerin dışında bir yere konumlandırın. Örneğin herkesin egzersiz yaptığı bir toplumu neden hayal ettiğinizi düşünebilirsiniz.

Nerede Satacaksınız?

İnternetten spor malzemeleri satmak için başvurabileceğiniz pek çok yöntem var. İsterseniz kendi e-ticaret sitenizi oluşturarak spor malzemeleri satabilirsiniz. Bu konuya aşağıda değineceğiz.

Diğer bir seçenek ise büyük pazar yerlerinde mağaza açmak. Bu siteler her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edildiği için hazır müşteri kitlesinden siz de faydalanabilirsiniz.

Spor aletlerini Trendyol, Amazon gibi büyük sitelerden satabilirsiniz. Ancak buralarda rakiplerinizin fazla olduğunu unutmamalısınız.

Tedarikçi Bulun

Ne satacağınıza karar verdikten, markanızı yarattıktan ve nerede satacağınızı da belirledikten sonra tedarikçileri bulma aşamasına gelirsiniz. Satacağınız ürünleri toptan olarak bir tedarikçiyle anlaşarak satın alabilirsiniz.

Satmak istediğiniz ürünlerle ilgili olan tedarikçilerle çeşitli anlaşmalar yapabilirsiniz. Sonrasında herhangi bir nedenden dolayı pişman olmamak adına birkaç farklı firmayla görüşebilirsiniz.

Spor aletleri satış alanında pek çok tedarikçi bulunmaktadır. İnternetten biraz araştırma yaparak bu tedarikçilere ulaşabilirsiniz. Tedarikçi bulma süreciyle ilgili detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şirketinizi Kurun!

Her şey tamamlandıktan sonra geriye şirket kurmak kalıyor. İnternetten spor malzemeleri satmak için şirketinizin olması gerekir. Satacağınız üründen elde edeceğiniz gelire bağlı olarak şahıs şirketi, limited şirket, anonim şirketi kurabilirsiniz.

E-ticarette sattığınız ürünler için devlete vergi ödemeniz gerekir. Bundan dolayı şirket kurmadan internetten ürün satamazsınız. E-ticarette fatura kesmek ile ilgili detaylı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Spor Malzemeleri Satış Siteleri

İnternetten spor malzemeleri satmak istediğinizde pek çok rakibiniz olduğunu göreceksiniz. E-ticaretin en kârlı ürünlerinden biri olan spor malzemeleri satan pek çok firma bulunmaktadır. Gelin internet spor mağazaları neler, birlikte bakalım.

Dalkılıç Spor

Spor malzemelerinin yanı sıra spor kıyafetleri, spor ayakkabılar gibi ürünler de satan Dalkılıç Spor, her yaştan insana hitap etmektedir. Firma geniş bir ürün yelpazesiyle Türkiye genelindeki şubelerinden ve internet üzerinden satış yapmaktadır.

Dalkılıç Spor’da; futbol, basketbol, fitness, yüzme, tenis, masa tenisi, voleybol, badminton, boks, koşu, hentbol gibi spor alanlarında destekleyici ve yardımcı ürünler satılmaktadır.

Ayrıca mağaza üzerinden Adidas, Nike, Puma gibi büyük markaların ürünlerini de orijinal olarak satın alabilirsiniz.

Aslı Bisiklet

Bütün vücudu çalıştıran sporlardan biri olan bisiklet alanında satış yapan Aslı Bisiklet “bisikletten fazlası” sloganıyla satış yapmaktadır. 1981 yılından beri bisiklet alanında uzmanlaşan firma yerli bisikletler de üretmektedir. Sedona adlı marka ile farklı fiyatlarda yüzlerce modelde bisiklet üretimi yapmaktadır.

Ayrıca bisikletler dışında bisiklet aksesuarları, giyim, yedek parça, tamir ürünleri de satan firmaya internet sitesi üzerinden ulaşmanız mümkündür.

Courtmax

spor malzemesi satan siteler

İnternet spor mağazaları arasında bulunan firmalardan birisi de tenis üzerinde uzmanlaşan Courtmax markasıdır. 2018 yılından beri Türkiye’nin en iyi tenis ekipmanı tedarikçilerinden biri olarak varlık göstermektedir. Mağazalarında da tenis bilgisi olan kişileri çalıştıran firma müşteri ilişkilerine son derece önem vermektedir.

Tenis ayakkabısı, tenis raketi, tenis kıyafeti, tenis aksesuarları, tenis çantası, tenis raket kordajı, tenis topu ve pedal gibi kategorilerde ürün satışı gerçekleştirmektedir. Tenisle ilgili aklınıza gelebilecek bütün ürünleri bu mağazada bulabilirsiniz. Markanın ürünlerine internet sitesinden göz atabilirsiniz.

Tekem Spor

2017 yılında spor ürünleri sektörüne giriş yapan Tekem Spor, kaliteli ürün ve iyi hizmet anlayışıyla öne çıkan bir firmadır. 2018 yılından beri internet üzerinden satış yapmaktadır. Türkiye genelinde 8 mağazası bulunmaktadır. Spor aletleri satış konusunda oldukça deneyimlidir. Müşterilerine aynı gün kargo, alternatif ödeme seçenekleri, taksit imkanı, sorunsuz iade gibi kolaylıklar sunmaktadır.

Ürünleri arasında erkek-kadın spor ayakkabıları ve spor giysileri, fitness ekipmanları, futbol ekipmanları, basketbol ekipmanları, yüzme ekipmanları bulunmaktadır. Markanın sattığı ürünleri internet sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kısacası bu siteleri inceleyebilir; ürünler ve fiyatlar hakkında fikir edinebilirsiniz. Ayrıca kendi e-ticaret sitenizi oluşturacaksanız menüsüne, sepete ekleme ve sipariş verme aşamalarına bakarak örnekler çıkarabilirsiniz.

Spor Sitesi Kurmak

spor-sitesi-acmak

İnternetten spor malzemeleri satmak için kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Kendi e-ticaret sitenizi kurarken dikkat etmeniz gereken konulara gelin birlikte bakalım.

İlk olarak bir yazılım ekibiyle çalışmanız size her anlamda fayda sağlayacaktır. Sonuçta her konuyu bilmeniz mümkün değil. Sonrasında büyük problemlerle uğraşmamak için profesyonel bir şirketten yardım alabilirsiniz. E-ticaret sitesi kuran pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmaları detaylarıyla anlattığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Sitenizin tasarımı satacağınız spor ürünleriyle alakalı olursa çok daha iyi olacaktır. Sade ve şık tasarımlar her zaman daha fazla ilgi çekerler. Ayrıca sitenizde dolaşan müşterilerinizin deneyimleri de çok önemlidir. Sitenin mümkün olduğunca hızlı olması, ürünler hakkında bütün detayları içermesi müşterilerinizi memnun edecektir.

Popüler ve en çok satan ürünleri ön plana çıkardığınız bir slider yapabilirsiniz. Burada çok satılan ürünleri ve yeni gelenleri sergileyerek daha çok insanın görmesini sağlayabilirsiniz. Kampanyalar, indirimler yaparak ürün satışını ve site trafiğini arttırabilirsiniz.

E-Ticaret ve Dijital Pazarlama yazımıza göz atarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sonuç olarak sade ve basit bir tasarım, hızlı ve uyumlu bir altyapı, gerekli güvenlik sertifikaları ve farklı ödeme seçenekleriyle bol ziyaretçi çeken bir spor sitesi kurabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse bu yazımızda sizlere internetten spor malzemeleri satmak için gerekebilecek bazı temel bilgileri paylaştık. En popüler spor aletleri satış sitelerinden bahsedip, internet spor mağazaları hakkında detaylı bilgiler anlattık. Sizler de bu bilgiler ışığında online spor malzemeleri satabilir, kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Herkese bol şans!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın