Trendyol’da Satış Yapmak

Özellikle sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak istemeyenler için en pratik çözümlerden biri Trendyol’da satış yapmak. Peki, Trendyol’da satış yapabilmek için gerekenler neler?

2021 yılında 25,6 milyon aktif müşteri sayısıyla Türkiye’nin en büyük pazar yeri konumundaki Trendyol, her geçen gün kitlesini biraz daha genişletiyor. Siz de bu kocaman pastadan pay almak istiyorsanız ürünlerinizi Trendyol üzerinden satabilirsiniz.

Bu sistemde var olmak ve satış yapabilmek emek istiyor. Para kazanmak istiyorsanız önünüze çıkan sözleşmeleri, bilgilendirme yazılarını detaylı bir şekilde okumanızda fayda var. Aksi takdirde beklenmedik masraflar ve cezalarla zarar edebilirsiniz. Doğru stratejileri izlerseniz milyonlarca müşterinin yer aldığı bu platformu işiniz için en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda Trendyol üzerinden satış yapmanın temellerini anlatacağız. Aklınıza takılan sorular olursa bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Trendyol’da Satış Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

2010 yılında Demet Mutlu’nun kurduğu Trendyol’da bugün 250 bin işletme, 1.5 milyon bireysel satıcı yer alıyor. Bu büyük ekosisteme dahil olmak istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken belirli noktalar var.

Trendyol’da satış yapmanın avantajları;

  • Çok büyük ve güvenilir bir sistem. Bu yüzden Trendyol’da mağaza açtığınızda halihazırda büyük bir kitleye ulaşma şansı yakalıyorsunuz.
  • Sistem otomatik olduğu için çok az çabayla satış yapabilirsiniz. Normalde e-ticaret sitesi kurmak için çok daha fazla efor harcamanız gerekir.
  • Kampanyalar ve reklamlar sayesinde yüz binlerce insana ulaşabiliyorsunuz.

Trendyol’un dezavantajları;

  • Yüz binlerce satıcı olduğu için rekabet çok fazla. Bu rekabette sıyrılmak çoğu kişi ve şirket için zorlayıcı olabilir.
  • Komisyon, kargo ve ceza bedelleri kâr etmek isterken sizi zarara sokabilir. Bu yüzden tüm işlemleri çok iyi planlamalısınız. Fiyatlama yaparken kargoyu, vergileri, komisyonları hesaba katmalısınız.
  • Kullanıcılar ücretsiz kargoyla ürünlerinizi satın alıp sonra da iade edebilirler. Bu durumda da iade kargonun masrafı size kesilir. Bunun gibi gizli masrafları da hesaplamalısınız.

Tüm bu dezavantajlara karşı önlem aldığınızda fiyatlama konusunda pazarın gerisinde kalabilirsiniz. Trendyol’da satış yapmak istiyorsanız fiyatlama, reklam ve kampanya stratejilerinizi iyi belirlemelisiniz.

Komisyon destekleri için tıklayın!

Trendyol Üzerinden Satış Yapmak için Gerekenler

trendyolda-satis-yapmak-icin-gerekenler

Trendyol üzerinden satış yapmak için öncelikle vergi mükellefi olmalısınız. Yani şirket açmanız gerekiyor. Burada şirketinizin türü önemli değil. Tek başınızaysanız şahış şirketi kurabilirsiniz. Anonim, limited ya da kollektif şirket gibi farklı şirketlerle de sisteme girebilirsiniz. Kısacası şirketsiz satış yapmak mümkün değil.

Bu konuyla ilgili E-ticaret için şahıs şirketi kurmak başlıklı yazımızdan yardım alabilirsiniz. Muhasebecinizle işin yasal kısmı hallettikten sonra sıra Trendyol satıcı başvuru formunu doldurmakta. Bu formda öncelikle pazaryerini seçmelisiniz.

Pazaryerini seçtikten sonra kişisel bilgilerinizi girip kategorinizi seçebilirsiniz. Burada “diğer” gibi ek bir seçenek yok. Bu yüzden ürünlerinizin alanını net bir şekilde seçmeniz gerekiyor. Bu arada Trendyol’da dükkan açmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Dükkanınızı açarken ve ürünlerinizi yüklerken süreçlerin birkaç iş günü sürebileceğini hatırlatalım. Çünkü Trendyol ekibi tüm bu aşamaları kontrol edip onaylıyor.

Trendyol’da Satış Nasıl Yapılır?

Trendyol’da satış yapmak için öncelikle ürünlerinizi sisteme yüklemelisiniz. Bunun için öncelikle Ürün > Toplu Ürün İşlemleri sayfasına gelmelisiniz. Buradan markanızı tanımladıktan sonra ürünlerinizi yüklemeye başlayabilirsiniz.

Trendyol’da excelle toplu ürün girerken önce kategori seçip size uygun olan şablonu indirmelisiniz. Ardından şablonu doldurmaya başlayabilirsiniz. Zaten ürünle alakalı her sütunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. Bu yazıları okuyup iyice anlayarak ürününüzün daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ürününüzün barkodunu, başlığını, açıklamasını, satış fiyatını, rengini, desenini ve diğer bilgilerini girebilirsiniz. Eksik bilgi olursa excel dosyanızı sisteme yükleyemeyeceğinizi unutmayın. Farklı bir hata varsa aşağıdaki kısımda problemin ne olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda hatalarınızı düzeltip dosyanızı yeniden yükleyebilirsiniz.

Trendyol’da ürün fotoğrafları için öncelikle partner paneline fotoğrafları yüklemeniz gerekiyor. Fotoğrafların satış için çok önemli olduğunu sakın unutmayın. İnsanlar ürünü ne kadar net görürse o kadar satın almak isterler. E-ticarette ürün fotoğrafı çekimi başlıklı yazımız da bu konuda size yardımcı olabilir.

Minimum 600×800 ölçülerinde ve 72 dpi çözünürlüğündeki fotoğraflarınız hazırsa şimdi sisteme yükleyebilirsiniz. Ardından galeriden linkleri kopyalayıp aralarına virgül koyarak excelinizdeki görsel bölümüne ekleyebilirsiniz.

Son olarak excelle işiniz bitince .xlsx olarak kaydedip Trendyol’daki ürün yükleme alanına sürükleyebilirsiniz. Fiyat ve stok güncellemek ya da ürün silmek için yalnızca barkod bilgisi kullanarak işinizi kolayca halledebilirsiniz.

Trendyol’a ürünlerinizi yüklediniz. Fakat hâlâ satış yapamadınız mı? Trendyol satış arttırma yolları başlıklı yazımızdan yardım alabilirsiniz. Bu yazıda yapabileceklerinizi detaylı bir şekilde anlattık.

Özetle

Trendyol’dan satış yapmak istiyorum diyorsanız hesabınızı iyi yapmalısınız. Ürünlerinizi net bir şekilde anlatmalı, fotoğraflarını düzgünce çekmelisiniz. Piyasada kendinize yer bulmak istiyorsanız farklı ürünler seçmelisiniz. Niş ürün bulma rehberimize göz atabilirsiniz.

Rekabetin yüksek olduğu, bazı satıcıların çok uygun fiyata sattığı ürünleri satmaya çalışırsanız kâr edemezsiniz. Bu yüzden kendi ürettiğiniz, el yapımı ya da Türkiye’de örneği olmayan ürünleri satabilirsiniz. Böylelikle Trendyol’daki milyonlarca müşteriye ulaşma şansınız da artar.

Başarılı satıcı rozeti alarak ürünlerinizi daha fazla kişiye gösterebilirsiniz. Bunun için sabırlı olmalısınız ve Trendyol üzerinden gelen siparişlere özen göstermelisiniz. Ürününüzü sağlam şekilde paketler, zamanında kargoya verirseniz şansınız yükselecektir.

Bunların yanı sıra paketlerin içine teşekkür kartı da koyabilirsiniz. E-ticaret teşekkür kartı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu tarz bir kart sayesinde sosyal medyadan da sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerin ürününüzü puanlamaları ve yorum yapmaları da üst sıralarda gözükmenize yardımcı olur.

Trendyol’da satış yapmak isteyen herkese bol şans diliyoruz! Aklınıza takılan soruları aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın