Türkiye’de Dropshipping Yapmak | Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda dropshippinge nereden başlanmalı, dropshipping yapmak için gerekenler nelerdir gibi sorulara cevap verip Türkiye’de dropshipping yapmanın püf noktalarından bahsedeceğiz.

E-ticaret sektörüne girmek isteyenlere ilk dropshipping yapmaları önerilse de bu yöntem uzaktan göründüğü kadar kolay değildir. Fakat bu sizi ürkütmesin. Kolay olmasa da diğer e-ticaret yöntemleriyle karşılaştırıldığında minimum sermayeyle stoksuz bir şekilde girebileceğiniz için aldığınız riskleri minimuma indirirsiniz.

Yine de biz bu yazıda Türkiye üzerinden gideceğiz ve döviz kuru, yüksek gümrük vergileri gibi sebeplerle Türkiye’de dropshipping yapmak daha avantajlı diğer ülkelerde dropshipping yapmak kadar kârlı olmayabilir.

Türkiye’de Dropshipping Nasıl Yapılır?

Biz bu yazıda Türkiye’de dropshipping üzerinde dursak da aslında dropshipping, global bir iş modelidir. Yani tedarikçi ve müşteri bulabildiğiniz her yerde yapabilirsiniz. Güvenilir ve tecrübeli bir tedarikçi bulduktan sonra farklı mecraları kullanarak Türkiye’de dropshipping yapabilirsiniz.

XML bayilik veren firmalar yazımıza göz atabilirsiniz.

Türkiye üzerinden dropshipping yöntemiyle hem yurt içine hem de yurt dışına satış yapabilirsiniz. Yerel pazarda dropshipping yapmak istiyorsanız kendi web sitenizi açabileceğiniz gibi bu yöntemle çalışan büyük siteler üzerinden de mağazanızı oluşturarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Daha öncesinde de belirttiğimiz gibi Türkiye’de dropshipping yapmak, Amerika ya da Avrupa gibi ülkelere göre daha az kâr getirebilir. Bunun sebebi de ülkemizdeki yüksek gümrük vergileri ve dalgalı döviz kurudur. Özellikle de yurt dışına ürün satıyorsanız her ülkenin değişen gümrük uygulamalarını ve vergi sistemini bilmeniz gerekir. Aksi takdirde istenmeyen durumlarla ve ekonomik kayıplarla karşılaşabilirsiniz.

Dropshoppinge nereden başlanmalı sorusunun ise iki yanıtı vardır. İlk yöntemde bir pazar yerinden ya da internet sitesinden bulduğunuz ürünleri kendi web sitenizde listeleyip üzerine az bir kâr koyarak satışa çıkarabilirsiniz.

Bu yöntemde müşterinizin sitenizden satın aldığı ürünü başka bir siteden satın alıp adres kısmına müşterinin adresini girersiniz. Ancak kargolama ve ürün gönderimi aşamasına dahil olmadığınız için doğacak sorunlardan da uzak kalırsınız. İstenmeyen durumlar yaşandığında müşterinin muhatabı siz olacağınız için markanızın izleniminin kötüye gitmesine sebep olacak durumlar yaşayabilirsiniz.

İkinci yöntem ise bir tedarikçiyle anlaşarak ürünlerinizin gönderimini de tedarikçiye bırakmanızdır. Böylelikle daha tutarlı bir satış süreci sunarsınız ve müşteri memnuniyetini sağlamanız kolaylaşır.

Türkiye’de Dropshipping Yapan Firmalar

Türkiye’de dropshipping yöntemiyle çalışan çok sayıda büyük e-ticaret sitesi vardır. Bunlara Hepsiburada, Trendyol, N11 gibi büyük pazar yerleri örnek olarak gösterilebilir. Bu pazar yerleri sizden deponuzun olmasını, ürünleri kendinizin tedarik etmenizi beklemez. Dropshipping yaparak da bu büyük firmalarda yer edinebilirsiniz.

Bu platformlar arasında dropshipping yöntemine en uygun olanı Gittigidiyor sayılıyordu. Çünkü Gittigidiyor satıcılarından detaylı bilgiler, üyelik ücreti ve aidat almıyordu. Komisyon oranları da diğer pazar yeri sitelerine göre çok daha uygun seviyelerdeydi. Fakat eBay’in Türkiye’den çekilmesiyle Gittigidiyor, 18 Temmuz’da kapanacak.

Trendyol ile de dropshipping yapabilirsiniz ancak Trendyol diğer firmalara oranla daha çok belge istemektedir. Ayrıca komisyon oranları da daha yüksektir. Fakat yine de ülkemizin en çok ziyaret edilen e-ticaret sitesi olduğunu unutmayın. Trendyol’da mağaza açmak ve satış yapmak hakkında daha fazla bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz.

Uluslararası pazarda satış yapmak için eBay ve Amazon gibi satış platformlarını kullanabilirsiniz. Buraları kullanırken ülkelerin gümrük ve vergi sistemlerinizi bilmeniz gerektiğini de söylemeliyiz. Her ülkeye ürün göndermenin farklı koşulları bulunmaktadır. Amazon dropshipping rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Bütün bu seçeneklerin dışında Instagram üzerinden de ürünlerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Instagram, uzun süredir mağaza özelliğini Türkiye’ye de açmış bulunmakta. Ürünlerinizi hiçbir firmaya bağlı olmadan, işletme hesabı açarak Instagram üzerinden de satabilirsiniz. Üstelik Instagram işletme hesaplarına pek çok avantajı da ücretsiz olarak sunmakta.

Hesabınızın istatistiklerini, takipçilerinizin hangi şehirlerde ve hangi yaş grubuna dahil olduklarını istatistikler kısmından öğrenip bu bilgiler ışığında reklam verebilirsiniz. Böylelikle sponsorlu içeriklerle ürünlerinizin daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak Instagram’a ya da bu büyük pazar yerlerine katılmak yerine kendi web sitenizi açarak da dropshipping yapabilirsiniz. Bu alanda ise öne çıkan iki firma var: Shopify ve WooCommerce.

Shopify ile Dropshipping Yapmak

shopify-dropshipping

Shopify’la dropshipping yapmak için öncelikle Shopify üzerinden bir e-ticaret sitesi oluşturmanız gerekir. Shopify, hem ülkemizde hem de dünyada pek çok ünlü şirketin de kullandığı bir e-ticaret sistemidir. Ülkemizden de Mavi’nin kullandığı bu sistem harika özelleştirmeleri, eklentileri ve ödeme sistemi hizmetiyle öne çıkıyor.

Shopify, bütün bu özelliklerini ise ücretli olarak kullanıma sunuyor. 30 dolar civarında bir ücretle sistem optimizasyonu hizmeti sayesinde e-ticaret sitenizi hızlı ve güvenilir bir şekilde hazırlayıp ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz.

Shopify ile birlikte kullanılan Oberlo eklentisi sayesinde ise anlaştığınız tedarikçinin ürünlerini dükkanınıza çekebilir, kendi web sitenizde yayınlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Shopify nedir, ne için kullanılır başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

WooCommerce ile Dropshipping Yapmak

WooCommerce, Shopify’a göre e-ticaret sitesi kurulum aşamasında biraz daha zor bir sistemdir. Shopify ile bir gün içinde sitenizi kurup satış yapmaya başlayabilecekken WooCommerce’ta bu süre günleri hatta haftaları bulabilir. WooCommerce, Shopify’e göre çok daha karmaşıktır ve optimizasyonu tamamen size bırakır. Diğer taraftan ücretsizdir.

Eğer e-ticarete sermayesiz girmek istiyorsanız WordPress üzerinden oluşturacağınız web sitesini WooCommerce ile bağlayarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Dropshipping eklentileri kullanabilirsiniz.

Ayrıca WooCommerce ile yurt dışına satış yapmak istiyorsanız AliExpress entegrasyonu ile bunu gerçekleştirmeniz mümkün. WooCommerce, aldığınız tüm siparişleri doğrudan tedarikçiye aktarır ve sizi tedarikçinizle ayrıca iletişim kurma zorunluluğundan kurtarır.

Dropshipping için Türkiye’den Tedarikçiler

Dropshippinge nereden başlamalı sorusunu soruyorsanız ilk önce hangi ürünü satacağınıza karar vermeniz gerekir. Bunun için dropshipping ürün seçimi ve en iyi ürünler yazımıza göz atabilirsiniz.

Ne satacağınıza karar verdikten sonra ise hangi tedarikçiyi tercih edeceğinizi bulmanız gerekir. Dropshipping ile e-ticaret yapmanın belki de en önemli kısmı doğru tedarikçiyi bulmaktır. Eğer yeni bir girişimciyseniz tecrübeli bir tedarikçi bulmanız işlerinizi kolaylaştırabilir. Tedarikçiniz tecrübesiyle ürün gönderimyle ilgilenirken size de sadece ürünlerin pazarlama aşaması kalır.

E-ticaret ve dijital pazarlama yazımızda daha fazla fikir bulabilirsiniz.

Doğru tedarikçiyi ararken bazı kriterleri dikkate almanız gerekir. Örneğin tedarikçinizin iletişimi kuvvetli olmalı, kargolamayı hızlı bir şekilde halletmeli, stok güncellemesini başarılı bir şekilde size bildirmeli. Aynı zamanda tedarikçinizin ürünleri kaliteli olmalı, ürünler arasında çeşitli üretim farkları bulunmamalı.

Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak bir tedarikçiyle anlaşırsanız çok daha doğru bir girişim yapmış olursunuz. Böylelikle e-ticaret dünyasında sağlam bir yer edinmek için ilk adımı atarsınız.

Sonuç olarak;

Türkiye’de dropshipping yapmaya başlamanız için gereken bilgileri sizlerle paylaştık. Ürünü ve tedarikçiyi belirledikten sonra hangi sistemler üzerinden ürünlerinizi satışa çıkarabileceğinizi aktardık. Aklınıza takılan sorular olursa yorum bırakabilirsiniz. Herkese bol şans!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın