E-Ticaret’in Püf Noktaları: Başarıya Ulaşmak için Taktikler

Rekabetin her geçen gün artması e-ticarette başarı kazanmak isteyenlerin de yeni taktikler geliştirmesini mecburi kılmaya başlamıştır. Ürün seçiminden site kurulumuna, iyi bir pazar araştırmasından seçilecek platforma kadar her sürecin dikkatli ve doğru şekilde yönetilmesi oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Başarılı süreç yönetimi hangi ürün seçilirse seçilsin e-ticaret püf noktaları arasında en önemli kısmı kapsamaktadır.

E-ticaret içerisinde uzmanlaşmak öyle sanıldığı kadar kolay değildir. Satış performansı için trend yaklaşımların takip edilmesi ve buna paralel doğru veri analizi yapılması önemli hususlardan biridir. Rakipler arasından sıyrılıp belirli ürün ve ürünleri hızlıca ve düzgün şekilde müşteriye ulaştırmak için çok iyi bir ön hazırlık süreci şarttır.

E-ticaret püf noktaları ile ilgili araştırmaya internet üzerinden başlanabilir. Satılacak olan ürünün hali hazırda piyasadaki durumu, en büyük arama motorlarından biri olan Google’ın veri toplama teknolojilerini kullanarak iyi bir veri analizi süreci başlatılabilir. Google gibi arama motorlarında aranma trendi yükselişte olan ürün ya da ürünlerin aynı zamanda e-ticaret platformlarında da yüksek satış oranına sahip olduğunu unutmayın.

E-Ticaret İçin Doğru Ürün Seçimi

E-ticarete başlamadan önce üzerinden düşünülerek zaman geçirilmesi gereken konulardan biri de doğru ürün seçimi olmalıdır. Seçilecek ürünün pazardaki payı, yeni bir ürün ise pazar içerisinde hangi sorunlara çözüm getirecek, seçilecek ürünün halihazırda ne kadar takipçisi var gibi sorulara ciddi yanıtlar bulmak oldukça elzemdir. Bu konu ayrıca e-ticaret püf noktaları arasında da oldukça önemli bir başlıktır.

Ürün seçimi konusunda özellikle dikkat edilmesi gereken kısımlardan biri de niş ürün seçimi olabilir. Kendine has özellikleri ile yine kendine has tüketicileri olan, yılın her zamanı belirli bir gurup tarafından trend olan bu niş ürünleri bulup çeşitli teknikler ile satışını yaparak e-ticaret içerisinde hızlıca başarı yakalayabilirsiniz.

Püf Nokta: E-ticaret iş fikirleri yazımızda hem internetten satılacak ürün önerileri yapıp hem de daha detaylı bir şekilde bu konuya değinmiştik. Özetle şunu söyleyebiliriz ki ürün seçimi yaparken spesifik bir kitleye yönelik ürünler düşünün. “Herkesi” hedefleyen ürünlerle özellikle çok yüksek sermayeniz yoksa başarıya ulaşmak daha zordur. Örnek vermek gerekirse yoga ürünleri satarak çok spesifik bir kitleye pazarlamanızı daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Doğru E-Ticaret Platformu Seçimi

Eğer hali hazırda bir şirketiniz varsa ya da şirket kurma sürecindeyseniz, bir sonraki aşama doğru platform seçimi olacaktır. Doğrudan stok tutmadan ve öncesinde ürünleri satın almadan dropshipping olarak anılan yöntemi de tercih edebileceğinizi unutmayın.

Farklı bir e-ticaret yöntemi diyebileceğimiz sisteme dropshipping nedir yazımızda değinmiştik.

Bu websitelerini kullanmak özellikle başlangıç aşamasında olmazsa olmaz gibi gözükse de e-ticaret platformlarının yüksek komisyon oranlarının kârınıza yapacağı etkiyi mutlaka önceden hesaplamalısınız. E-ticaret platformları komisyon oranları yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Püf nokta: E-ticaret platformlarını kullanarak yola çıksanız bile mutlaka kendi sitenizi kurun. Markanızın adını e-ticaret platformlarında gören kişiler bir sonraki alışverişlerinde doğrudan markanızın adını arayarak sizin sitenizi bulabilir. Uzun vadede e-ticaret platformlarının satışlarınızdaki payı düştükçe komisyonlardan kurtulacağınız için kârınız yükselecektir.

Lojistik Süreçleri İçin Doğru Kargo Firması Seçimi

E-ticaret içerisinde müşterilerin firma ile birebir muhatap olduğu yegâne kısım kargo firması çalışanın müşteriye sipariş ettiği ürünü teslim ettiği andır. Bu nedenle seçilecek kargo firmasının aynı zamanda sizi de temsil ettiğini asla unutmayın. E-ticaret püf noktaları arasında oldukça önemli bir husus olan doğru kargo firması seçimi kısaca firmanızı rezil de edebilir vezir de.

E-ticaretin gelişimi ile birlikte birbirinden farklı kargo firmaları da buna paralel sektöre dâhil oldu. Sipariş edilen ürünün deforme olmadan teslim edilmesi, belirtilen zamanda sipariş teslimi, kargo takibinin yapılabildiği bir web sitesinin olması, müşteri hizmetlerinin düzgün çalışması gibi önemli vasıflara sahip olması gereken kargo firmalarının hepsi bu belirtilen özelliklere sahip olmayabilir. Bu nedenle firmanızın lojistik sürecini emanet edeceğiniz kargo firmasını girişimde bulunmadan önce mutlaka derinlemesine incelemenizde fayda var.

Ayrıca, seçtiğiniz kargo firmasının sizin sitenize ya da seçtiğiniz platforma, müşterilerinizin sipariş ettikleri ürünleri kolaylıkla takip edebileceği bir entegrasyon yapabiliyor olmaları müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir. Bu konunun sipariş sonrası satış destek içerisinde özel bir başlık olduğunu asla unutmayın.

Püf Nokta: Sorunlar kargodan kaynaklansa da özellikle bu yeni müşterileriniz için önemli olmayacaktır. Müşteri tarafından görülen sizden yaptıkları alışverişin zamanında teslim edilememesi olacaktır. Bu sebeple ufak kârlar için kargoda tasarruf sağlamaya çalışmak yerine ürün fiyatında ufak artışlar yaparak kargoda kaliteli şirketle çalışmak her zaman uzun vadede size kazandırır.

E-Ticaret İçin Pazar Araştırması

Doğru pazar araştırması ve doğru veri analizi süreci şirketinizi başarıya götürecek konulardan biridir. Ticaretin hangi kolu olursa olsun ya da hangi teknikle satış yapıyorsanız yapın mutlaka pazar araştırması yapmalı, bu araştırmalar ışığında doğru çıkarımlar ile ürün satış stratejileri geliştirmelisiniz.

Doğru pazar araştırması sayesinden satmayı düşündüğünüz ürün ya da ürünler ile ilgili oldukça geniş perspektifli çıkarımlar yapabilirsiniz.

Örneğin evcil hayvan sektörünün yükselişte olduğunu düşünüyorsunuz ve bu sektörde yeni ürünler satmak istiyorsunuz. Google Trends üzerinden sektörün gidişatını bir kelime araştırmasıyla analiz edebilirsiniz. Biz bunun için “kedi kumu” aramasını seçtik ve yükseliş düşüncemizi teyit etmiş olduk.

google-trends-evcil-hayvan-sektoru

Püf nokta: Google keyword toolları aracılığıyla satmak istediğiniz ürünün Google’da ne kadar arandığı Google Ads üzerinden click başı reklam ücretleri, e-ticaret platformları üzerinden ise satmak istediğiniz ürünü aradığınızda karşınıza çıkan ilk sonuçların yorum sayıları ve müşteri memnuniyeti analizini yapmak satış yaparken sizi neyin beklediğini anlamanızı sağlar. Özellikle en çok satan ürünlerde memnun olmayan müşterilerin yorumlarına bakarak o eksikleri kendi ürününüzle kapatmaya çalışabilirsiniz.

E-Ticaret İçin Sosyal Medyanın Önemi

E-ticaret için sosyal medyanın önemi yadsınamaz bir gerçektir. Bu platformlarda firma adına açtığınız hesaplar ile yaptığınız kampanyaları duyurabilir, müşterilerinizin demografik yapılarını inceleyebilir, yeni ürünlerinizin tanıtımını yapabilir ya da ücretli olarak reklam verip marka bilinirliğinizi üst seviyelere getirebilirsiniz.

Facebook gibi yüksek kullanıcı sayılarına oldukça hızlı ulaşmış platformlarda gruplar açan kullanıcılar, daha bu platformlar e-ticaret konusunda atılım yapmadan önce bile C2C pazarlama ile kendi aralarında alışverişlerini yapabilecek ortamlar sağlıyorlardı. Bunun gibi başlıkların artmasıyla birlikte son dönemde sosyal medya platformları kendi içlerinde “store” adı altında bir kısım oluşturdular.

Püf nokta: Facebook e-ticaret konusunda üstünlüğü Instagram’a kaybetmiş olsa da Türkiye’de ve dünyada Facebook’ta çok aktif gruplar bulmak mümkün. Hedef kitlenize uygun gruplar bulup yöneticileriyle iletişime geçerek ürünlerinizin reklamını uygun bir dille yapabilirsiniz. Örneğin kampçılık üzerine gruplarda kamp ürünleri satan mağazanızın reklamını yapmak oldukça iyi geri dönüşler verebilir.

E-Ticaret’te Başarıya Ulaşmak İçin Taktikler

E-ticaret püf noktaları başlığı altında olan doğru ürün seçimi, doğru platform seçimi, pazar araştırması, doğru kargo firması seçimi ve sosyal medyanın önemi gibi oldukça dikkat çeken konular dışında birbirinden farklı başlıklardaki teknikler gözden geçirilmelidir. E-ticaret püf noktaları konusunda şimdiye kadar yazdıklarımızın dışında kalan kısa maddeleri de burada derlemek istedik.

Satış Öncesi Taktikler

 • Dijital pazarlamanın tüm nimetlerinden faydalanın. Yapılan işin internetten satış olduğunu unutmayın. Bu sebeple müşterilerinize ulaşabileceğiniz tüm platformlarda yer almaya çalışın. Bu müşteri sayısını dolayısıyla satış sayınızı artıracağı gibi aynı zamanda marka bilinirliğinizi de üst seviyelere getirecektir.
 • Influencer marketing konusuna yoğunlaşın. Facebook, Youtube, Instagram, TikTok gibi popüler sosyal medya platformlardaki sizin ürününüz ile ilgili alanlarda olan ünlüler ile anlaşıp ürün tanıtım alanınızı büyütebilirsiniz. Ünlüler kelimesini milyon takipçili kişiler olarak düşünmeyin. Eğer doğrudan alanınıza uygunsa etkileşimi yüksek 10 bin takipçili biri bile sizin için fark yaratabilir.
 • Websitenizdeki ürün ya da ürünler hakkında olan blog yazıları ekleyin. Blog sayfaları olan e-ticaret siteleri Google üzerinden de daha fazla ziyaretçi çekebilir. Aynı zamanda ziyaretçilerinizin sitenizde geçireceği zaman artabilir.
 • Dikkat çeken görseller kullanın. Site üzerinden banner olarak kullanacağınız ya da başka platformlarda reklam olarak gösterilmek üzere planladığınız ürün tanıtım görsellerini profesyoneller tarafından hazırlanmasını sağlayın. Ürününüz ile bütünlük içerisinde olması gereken bu görseller ürün ile alakasız olarak hazırlanması ya da kalitesiz fotoğraf kullanımı gibi güveni düşüren noktalardan uzak durun.
 • Eğer birden çok ürün satışı yapıyorsanız ürünlerinizin tamamlayıcı olması durumunda satış esnasında çeşitli yöntemler ile diğer ürünleri de müşterinize göstermeye çalışın. Özellikle alışveriş sepetine eklenmiş ürünlerin olduğu sayfada uygulanması gereken bu pazarlama tekniğinin(upsell) oldukça başarılı sonuçlar verdiğini asla unutmayın.
 • Sıkça sorulan sorulara kolay ulaşım sağlayın. Müşterilerinizin sayısı ne kadar çok olursa olsun belli konulardaki soruların yoğunluklu olduğunu zaman içinde göreceksiniz. Bu belli başlı konulardaki sorulara müşterilerinizin daha hızlı cevap alabilmesi için S.S.S. başlığı altında müşterilerinizin site ya da platformunuzda kolayca ulaşabileceği bir alan hazırlayın. Bu sayede size doğrudan gelen soruları da azaltıp müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz.

2022’de online satış arttırma teknikleri yazımızda satışlarınızı arttırmak için daha fazla taktiğe de ulaşabilirsiniz.

eticaret-satis-sonrasi-taktikleri

Satış Sonrası Taktikler

 • Satış sonrası destek konusuna önem verin. Müşteriler satın aldıkları ürünün garantili olmasına önem verdikleri kadar aynı zamanda hasarlı ya da beğenmemeleri durumunda iade taleplerini kolaylıkla yapmak isteyeceklerdir.

  Bu nedenle “kolay iade” gibi sloganları sitenizin ya da satış yaptığınız platformunuza, müşterilerin görebileceği yerlere ekleyin. Canlı destek gibi müşteri memnuniyeti ve sadakati konularına direkt olarak olumlu etki edecek bölümler oluşturun.
 • E-ticaret platformlarında sizi daha üst sıralara çıkarak şeylerden biri de müşteri yorumlarıdır. Müşteri memnuniyetini arttıracak ve akılda kalmanızı sağlayacak şekilde ürün kutularınıza ufak kartlar ekleyebilirsiniz.
 • Ürün ambalajı tahmin ettiğinizden daha önemli olabilir. İyi bir paketleme müşterinin ürünle ilk karşılaştığı andaki hissini daha da pozitife çevirecektir. “Unboxing” deneyimini ne kadar iyileştirebilirseniz başarı şansınız da o kadar artacaktır.
 • Kendi sitenizden satış sonrası kullanıcılara memnuniyetlerini soran bir email gönderebilirsiniz. Bu sayede normalde feedback almadığınız kullanıcılardan da geri dönüşler alıp ilgili bir marka imajınızı da güçlendirebilirsiniz.
 • Daha önce sitenizden alışveriş yapmış kullanıcılara özel kampanyalar hazırlayarak müşterilerinizin tekrar alışveriş yapma ihtimalini arttırmaya çalışabilirsiniz. Bu kampanyalara bir arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri indirim kodu da dahil ederek “word of mouth” gücünüzü de arttırabilirsiniz.

Bu taktikler ve e-ticaret püf noktalarının işe yaraması için ürününüze güvenmeniz ve gerçekten kullanıcının ihtiyacını karşılayan ürünleri satıyor olmanız gerekir. Kötü ürün ne kadar iyi pazarlamayla birleşirse birleşsin iyi sonuç vermeyecektir. Burada “kötü ürün” aslında beklentilerin dışında ürünü ifade eder. Yani satış bedeliniz, ürünü nasıl pazarladığınız üründen olan beklentileri çok etkileyecektir.

Sonuç Olarak

Rekabet ortamının her geçen gün daha da kızıştığı e-ticaret dünyasında başarılı olmanın en önemli konusu görüldüğü gibi yoğunlukla müşteri memnuniyeti üzerine olan çalışmalardır. Bu geliştirmeleri başarıyla uyguladığınızda e-ticarette başarıya ulaşma şansınız artar. Doğru taktikleri doğru ürünle birleştirerek başarılı olan girişimcilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu girişimcilerden biri de neden siz olmayasınız?

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.