İnternetten Giysi Satmak | Online Kıyafet Satışı

E-ticarete girmek isteyenlerin aklına ilk gelen seçeneklerden biri internetten giysi satmak. Bu yazımızda bir ürün nasıl pazarlanır sorusuna cevap verirken internetten kıyafet satmak konusunda püf noktaları paylaşacağız.

E-ticaretin her geçen gün yaygınlaşması ve pratikleşmesiyle birlikte kıyafet alışverişi de artık farklı bir noktada. İnsanların büyük bir çoğunluğu giysi alışverişi için e-ticareti tercih ediyor. Durum böyle olunca toptan kıyafet alıp satmak isteyenler için e-ticaret mükemmel bir seçenek haline geldi.

Peki, aklınızda giysi satmak var ama nereden başlayacaksınız? İzleyebileceğiniz adımlara birlikte bakalım.

İnternetten Giysi Satışı Nasıl Yapılır?

İnternetten kıyafet satmak istiyorum diyorsanız yerine getirmeniz gereken bazı zorunluluklar bulunmaktadır. Öncelikle internet üzerinden satış yapabilmeniz için şirket kurmanız gerekmektedir. Şirketinizi kurduktan sonra kendi e-ticaret siteniz üzerinden ürün satışına başlayabilirsiniz.

Eğer kendi internet sitenizi oluşturmak istemezseniz pazar yeri usulü ile çalışan büyük e-ticaret sitelerinde sanal mağaza oluşturabilirsiniz. İnternette kıyafet satmak için pek çok alternatifiniz var. Bu sorumlulukları yerine getirdikten sonra diğer aşamalara geçebilirsiniz.

Kategorinizi Belirleyin

Giysi, kıyafet deyince aklımıza birçok farklı ürün geliyor. Ancak e-ticaret dünyasında var olabilmek ve yükselmek için bir ürün grubuna yönelmeniz gerek. Bu ürün grubu tişörtler, kotlar, gömlekler, uzun kollular, kapüşonlular gibi pek çok üründen oluşabilmektedir. Hangisini seçeceğinize birçok parametreye bakarak karar vermeniz gerekir.

Ayrıca erkek, kadın, genç, yaşlı, bebek gibi de farklı gruplara hitap eden kategori bulunmaktadır. Sağlıklı bir pazar araştırması size hangi kategoride ilerlemeniz gerektiğini söyleyecektir. Pazar araştırması yaparsanız kategori seçmeniz de kolaylaşacaktır. Yapılan pazar araştırmasında rakiplerinizin kim olduğu, hangi ürünleri sattığı, pazarlama stratejileri ve ürün fiyatları hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Ayrıca trendleri takip ederek de bu konuda bir karara varabilirsiniz. Kategorinizi seçtikten sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Ürünleri nerede satacağınıza da kategorinize göre karar verebilirsiniz. Örneğin el yapımı kıyafetler ya da isme özel bebek tulumu gibi bir seçim yaparsanız Etsy’de satış yapmayı düşünebilirsiniz.

Markanızı Yaratın

İster e-ticarette olsun ister fiziki ticarette olsun marka yaratmak işin en önemli kısımlarından birisidir. E-ticaret dünyasında büyük satışlara ulaşabilmeniz için marka değeri oluşturmanız gerekmektedir. Müşteriler ürünlerinizin kalitesine, fiyatına baktığı kadar marka değerinizle de ilgilenmektedir.

Markanızın isminden başlamalısınız. Enteresan, kolay ezberlenebilen, modern ve şık bir isim olmalıdır. Sonrasında ise logo çalışmaları gelmektedir. Markanızın logosu da mümkün olduğu kadar özgün olmalıdır. Bu sayede rakipleriniz arasından sıyrılmanız mümkündür. 

Eğer kendi siteniz üzerinden satış yapıyorsanız sitenizin görsel tasarımı da markanıza hizmet etmelidir. Her şeyiyle bir bütün olarak gözükmelisiniz. Müşterileriniz ürünlerinize olduğu kadar markanıza da bağlanmayı isterler.

Marka kurmanın en önemli adımlarından biri de kurumsal dilinizi oluşturmak. Sosyal medyada ve sitede ziyaretçilerinizle kurduğunuz iletişim samimi, saygılı ve dürüst olmalı. İnsanların sorularını hızlıca ve açık bir şekilde yanıtlarsanız ziyaretlerin satışa dönüşmesine katkıda bulunursunuz.

Benzer şekilde satış öncesi ve sonrası müşteri hizmetlerine de özen göstermelisiniz.

Dijital Pazarlama

E-ticaret dünyasında ne satıyorsanız satın mutlaka pazarlama faaliyetlerine başlamalısınız. Bütün sosyal medya mecralarında ürünlerinizle ilgili reklam kampanyaları düzenlemelisiniz. Bunlara başlamadan önce ürün fotoğrafları ve videoları çekebilirsiniz.

Ürünlerinizin fotoğraf çekimlerinde profesyonel olmanız gerekir. Çekeceğiniz fotoğraflarda ürünlerinizin nasıl gözüktüğü oldukça önemlidir. Ürünlerin her açıdan, uzaktan, yakından çekilmiş detaylı fotoğrafları potansiyel müşterilerinizi ikna etmeye yardımcı olabilir.

Ürün fotoğraflarının yanında yeni yükselen bir trend olarak ürünlerinize video da çekebilirsiniz. Yaratıcı video içerikleri sosyal medyada her zaman ilgi çekmektedir. Tiktok ve reels çekerseniz çok kişinin önüne düşebilirsiniz.

İyi tasarlanmış, sattığınız kıyafetleri öne çıkaran videolar çekerseniz herkese ulaşmanız mümkündür. İnternetten kıyafet satma işinde ürünlerin doğru şekilde tanıtılması oldukça önemlidir. Videolar da ürünlerin tam anlamıyla görülmesine yardımcı olurlar.

Tabii ki fotoğraf çekmekle iş bitmiyor. Doğru hedef kitlesine uygun bütçeyle ve ilgi çekici açıklamalarla reklam verir ve ürünlerinizi tanıtırsanız çok daha fazla insana ulaşabilirsiniz.

Yeni bir marka kurduğunuzda ziyaretçilerin size güvenip alışveriş yapması kolay olmayabilir. Bunu sağlamak için sizden alışveriş yapan kişilerin sosyal medyadan deneyimlerini paylaşmasını rica edebilirsiniz. Bunu başarmak için e-ticaret teşekkür kartlarından faydalanabilirsiniz.

Sizden Gelenler başlığı altında müşteri yorumlarını, fotoğrafları ve videoları paylaşırsanız insanlar sosyal kanıt bularak markanıza daha kolay güvenirler.

SEO Uyumlu Açıklamalar

Ürün açıklamalarınızı net ve açıklayıcı olduğu kadar SEO uyumlu da yazmalısınız. Ürünleri sattığınız internet sitesine organik trafik çekmek, müşterileri sitenize yönlendirmek için ürün açıklamalarınızda ürünlere uygun anahtar kelimeleri kullanmanız gerekiyor.

Ayrıca internet sitenizin hızı, modern temanız, detaylı ürün kategorileriniz, farklı ödeme seçenekleri, güvenlik gibi faktörler de SEO tarafında sizi olumlu anlamda etkileyen etmenlerin başında gelmektedir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için e-ticaret SEO rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

E-Ticaret Giyim Tedarikçileri

e-ticaret-giyim-toptancilari

İnternetten giysi satmak bir nevi toptan kıyafet alıp satmak anlamına gelmektedir. Anlaştığınız tedarikçilerden satın aldığınız ürünleri depolama alanlarınızda muhafaza etmeniz gerekir. Bu da size depo gibi bir maliyet kalemi daha çıkarmaktadır.

İnternetten kıyafet satma işi için anlaşabileceğiniz pek çok tedarikçi vardır. Bu tedarikçilerle mağazalarında görüşerek ürünleri satın alabilirsiniz. Bu sayede ürünlerin görüntüsünü ve kalitesini de inceleme şansı bulmuş olursunuz. Eğer gidemeyecek durumda ve konumdaysanız internet üzerinden de toplu halde satın alım yapabilirsiniz. Bu biraz riskli olsa da önceden iade işlemleri için anlaşma sağlarsanız kolayca çözebilirsiniz.

Tedarikçinizin işinin ehli olması çok önemlidir. Daha önce toptan satış yapmayan bir tedarikçi sizin de yeni gireceğiniz bir sektör olduğu için işinizi zorlaştırabilir.

Gelin en iyi e-ticaret giyim tedarikçilerine birlikte bakalım.

Yok Yok

2010 yılından beri sektörün vazgeçilmez tedarikçisi konumunda olan Yok Yok, en kaliteli yerli ve ithal ürünleri müşterilerine sunmaktadır. Giyim sektörünün en gözde ürünlerini bulundurma iddiasıyla yola çıkan Yok Yok, Türkiye’deki yüzlerce firma ile anlaşma sağlayarak ürün gönderimi yapmaktadır.

Lonca.co

Butiklerin sektörde farklılaşabilmesi için değişik tarzlardaki toptancıları bir araya getiren Lonca.co’dan bolca ilham alabilirsiniz. Sitede Robin, Fame, Sobe gibi toptan giysi satan tedarikçilerin ürünlerini bir arada bulabilirsiniz. Çok fazla seçenek olduğu için iş fikrinizi şekillendirirken siteye göz atmak işinize yarayabilir.

Quzu

Türkiye’nin en yenilikçi ve en dinamik tasarımlarını bulabileceğiniz Quzu, online butiğiniz için uygun bir marka olabilir. Özellikle de gençleri hedefliyorsanız. Markanın ürünleri arasında genç kızlara hitap eden pek çok renkli ve eğlenceli parça bulabilirsiniz. Benzer şekilde Dilvin de genç kızlara hitap eden kıyafetlere sahip ve toptan satışı mevcut.

Toptan Moda

Sektördeki en eski kadın giyim ürünleri toptancılarından biridir. Birçok ünlü marka ile de işbirliği yapmaktadır. Ürün kataloğuna her gün yüzlerce yeni ürün eklenmektedir. Toptan Moda sadece Türkiye içine değil, dünyanın pek çok ülkesine toptan kıyafet satışı gerçekleştirmektedir. Bu sektöre yeni girecekseniz tercih ettiğiniz için pişman olmayacağınız tedarikçilerden biridir.

Kaktüs Moda

En uygun fiyatlı kadın kıyafet tedarikçilerinden biridir. Sektöre girişinin üzerinden uzun yıllar geçmese de varlığını duyurmayı başarmıştır. Alt giyim, üst giyim, iç giyim, dış giyim gibi ürünlerle kadın modasının en önde gelen parçalarını birleştirmektedir. Hem internet sitesi üzerinden hem de İstabul – Merter’de bulunan depolarını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

İnternetten Kıyafet Satmanın Püf Noktaları

internetten-giysi-satmak-kampanyalar

Bir ürün nasıl pazarlanır diye soruyorsanız doğru adrestesiniz. E-ticaret kıyafet satış işinin de pek çok püf noktası var. Daha çok ürün satmanız, müşterilerle daha iyi ilişkiler kurmanız her zaman için mümkün. Gelin, son olarak bu püf noktalarına birlikte bakalım.

Kampanyalar

İndirim kampanyaları herkesin ilgisini çekmektedir. Moda sektörünü takip edenler ve kıyafet almak isteyenler, indirimleri sıkı bir şekilde takip ederler. Bu tür indirim kampanyaları, daha önce alışveriş yapmış olanlara hediye çekleri, özel günlerde sepette indirim gibi uygulamalarla müşterileri kendinize çekebilirsiniz. Çektiğiniz müşterileri elinizde tutmak için de bu kampanyalara düzenli aralıklarla devam edebilirsiniz.

Mobil Uygulama ya da Mobil Uyumlu Site

Eğer kendi internet siteniz üzerinden satış yapacaksanız kesinlikle bir mobil uygulamanız olmalı ya da siteniz mobil uyumlu olmalı. E-ticaretten alışveriş yapan kişilerin büyük bir çoğunluğu mobil cihazları üzerinden giriş yapmaktadır. Başlangıç olarak mobil uyumlu site işinizi kolaylaştıracaktır.

Sitedeki görsellerin ve yazıların net, okunaklı olması, sepete ekleme ve satın alma işlemlerinin kolay olması, kart bilgilerinin güvende olduğunun belirtilmesi de müşterilerin güven duymasını kolaylaştıracaktır.

Eğer markanızın bir cep telefonu uygulamasını yaparsanız uygulamanızı indiren kişilere özel indirim kampanyaları düzenleyerek uygulamanın daha fazla indirilmesini sağlayabilirsiniz.

Modayı Yakalayın

İnternetten kıyafet satma işinde başarılı olmak için modayı yakından takip etmeniz gerekir. Moda dünyasında trendler çok hızlı değişmektedir. Bugün aldığınız ürünler üç ay sonra moda olmayabilir. Satışlarınızı arttırmak için her zaman için moda olan ürünler satmalısınız. Örneğin belirli bir dönemde oversize tişörtler oldukça moda olabilir. Eğer toptan kıyafet alıp satmak istiyorsanız böyle bir dönemde oversize ürünler tercih edebilirsininiz.

Özetle bu yazımızda toptan kıyafet alıp satmak konusunda detaylı bilgiler verdik. İnternetten kıyafet satmak isteyenler için kapsamlı bir harita çıkardık. Yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımızı okumayı unutmayın. Herkese bol şans! Aklınıza takılan yerler varsa aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın